Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Regióny
Kategória Regióny
avatar
6 minutové čítanie

Originály z kniežacej hrobky vystavujú v Poprade

Originály z kniežacej hrobky vystavujú v Poprade

Zakonzervovanú hrobku s viac než 1600-ročnou históriou objavili v roku 2005 počas výstavby priemyselného parku v obci Matejovce.

Po takmer 18 rokoch od objavu bude v Podtatranskom múzeu v Poprade od štvrtka verejnosti sprístupnená nová trvalá expozícia zameraná na hrobku germánskeho kniežaťa zo 4. a 5. storočia. Archeologička z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Tereza Štolcová uviedla, že návštevníci budú mať možnosť vidieť takmer 90 percent originálnych nálezov, zvyšné sa uchovávajú v špeciálnom depozitári v Nitre.

Posledných 18 rokov sme venovali intenzívnemu výskumu, príprave expozície, organizácii a publikovaniu výsledkov, ako aj prezentácii na medzinárodných konferenciách a spolupráci s odborníkmi. Všetko to vyžadovalo veľa času a úsilia, zhodnotila Štolcová a vyjadrila vďaku za spoluprácu s nemeckými kolegami, ktorí výskum vo veľkej miere financovali.

Riaditeľ Archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay poukázal na význam tohto objavu pre svetovú archeológiu. Nájsť drevené postele, stôl, drevený sarkofág a nosidlá, ktoré slúžili na prenesenie mŕtveho do hrobu zo začiatku obdobia Sťahovania národov, je podľa neho unikátne.

Zásluhu na zachovaní hrobky v takom dobrom stave paradoxne mali aj vykrádači, podľa Štolcovej. Keď ju otvorili, nechali ju tak a voda tam nasikovala až na povrch. Bez prístupu vzduchu bol rozklad minimálny. V prostredí, ktoré bolo kyslejšie, sa zachovalo viac proteínových vlákien. Celý koncept zachovania hrobu je fascinujúci, takýto nález v Európe nie je. Má veľkú výpovednú hodnotu o živote ľudí, objasnila. Taktiež je podľa nej šťastím, že sa hrobka nepoškodila počas výstavby priemyselného parku.

Výstava, ktorá sa rozprestiera na celkovej ploche 460 štvorcových metrov vo piatich miestnostiach, nesie názov "Knieža z Popradu a jeho hrobka". Originálne nálezy dopĺňajú verné repliky. Remeselníci, ktorí ich vytvorili, boli veľmi zruční a šikovní. Pomáhali nám aj pri výskume. Vďaka nim sme napríklad zistili, že veľký kožený plášť, ktorý sme našli, bol pouzdrom na luk, upozornila Štolcová. Medzinárodný výskum potvrdil, že v hrobke je pochovaný 22-ročný muž vysoký 177 centimetrov, ktorý pochádzal zo širšieho regiónu. Pravdepodobnou príčinou jeho predčasného úmrtia bola hepatitída typu B.

Po objavení hrobky v roku 2005 nasledoval medzinárodný archeologický záchranný výskum. Celkovo sa 12 ton organického materiálu odoslalo do špecializovaných laboratórií v nemeckom Schleswigu. Riaditeľ AÚ SAV Matej Ruttkay upozornil, že na vystavenie vzácnych exponátov sú potrebné špeciálne vitríny s reguláciou teploty a vlhkosti.

Tým súvisia aj vyššie náklady na energiu, no určite to stojí za to, skonštatoval. Riaditeľka múzea Magdaléna Bekessová vníma vystavenie takejto jedinečnej zbierky ako veľkú príležitosť, výzvu a súčasne dôkaz profesionálnej partnerskej spolupráce, že regionálne múzeum môže prezentovať takýto unikát.

© Slovenský večerník/ilustračné foto


Slovenský Večerník zverejňuje agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení bez redakčnej úpravy. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo, ale musíte si vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár