Ján Bync
Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Politika
Kategória Politika
avatar
6 minutové čítanie

Ódor hovoril s premiérom Fialom aj o energetike

Ódor hovoril s premiérom Fialom aj o energetike

Spolupráca v oblasti energetiky, obranného priemyslu a obnovy Ukrajiny po konflikte boli hlavnými témami rokovania medzi premiérom Ódorom a českým premiérom Petrom Fialom v Bratislave.

Obe krajiny sa zhodli, že vzťahy medzi nimi sú vynikajúce na všetkých úrovniach. "Keďže čelíme podobným alebo rovnakým výzvam, je pre nás výhodné hľadať spoločné riešenia," zdôraznil Fiala.

Rozvoj jadrovej energetiky je spoločným záujmom Slovenska a Česka, pretože to zabezpečuje našu energetickú nezávislosť a posilňuje energetickú bezpečnosť, uviedol český premiér.

Ódor a Fiala sa tiež zhodli na pokračujúcej podpore Ukrajiny a odsúdení ruskej agresie. Fiala vidí priestor pre spoluprácu so Slovenskom v oblasti obnovy Ukrajiny po konflikte a tiež v oblasti obranného priemyslu. Zároveň pozval Ódora na oficiálnu návštevu do Prahy.

Slovenský premiér upozornil na snahu o konsolidáciu verejných financií v Česku, a to prostredníctvom racionálnych a trvalo udržateľných opatrení, nie populistických.

Aj my, ako úradnícka vláda, čakáme našu vlastnú úlohu v oblasti konsolidácie a predstavenia plánov do budúcnosti, takže možno nájdeme inšpiráciu aj z Českej republiky. Som vďačný za spoluprácu aj v tejto oblasti, podotkol.

Rovnako sa diskutovalo aj o predsedníctve v rámci Vyšehradskej štvorky (V4), ktoré Slovensko práve ukončuje a Česká republika ho má pred sebou.

Veľmi pozorne som počúval pána premiéra Fialu, pretože veľmi dobre pozná české vysokoškolské prostredie, kam odchádzajú naše talenty, a má cenné rady, ako by sme mohli postupovať v tejto oblasti, dodal Ódor.

Slovenský a český premiér sa v stredu stretli aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ódor informoval, že diskutovali o situácii v regióne a celej Európe, ako aj o automobilovom priemysle. Taktiež navrhli možnosti bilaterálnej spolupráce, najmä v oblasti jadrovej energetiky.

Premiéri sa vo štvrtok stretli v Kišiňove v Moldavsku, kde sa uskutočnilo stretnutie Európskeho politického spoločenstva. Fiala uviedol, že hlavným cieľom je výmena skúseností a názorov na posilnenie bezpečnosti v Európe a odolnosti európskej ekonomiky.

Tento formát umožňuje rokovania nielen medzi štátmi Európskej únie, ktorých predstavitelia sa stretávajú pravidelne, ale aj s krajinami, ktoré nie sú členmi Únie. Stretnutie v Kišiňove má podľa Fialu ukázať, že aj táto malá ohrozená krajina je súčasťou Európy.

Ódor dodal, že považuje za veľmi dôležité naviazať kontakt s krajinami, ktoré sa nachádzajú medzi Európskou úniou, Ukrajinou a Ruskom. Nemôžeme ich stratiť, ale musíme ich udržať v tej časti Európy, ktorá má pred sebou budúcnosť, zdôraznil.

© Slovenský večerník/ilustračné foto

Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník

Slovenský Večerník zverejňuje autorské a agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, názory, oznámenia v pôvodnom znení bez cenzúry a redakčnej úpravy podľa prvého dodatku Ústavy Spojených Štátov Amerických, ktorý doplňuje ustanovenie garantujúce úplnú slobodu slova. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo: Vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár