Zahraničie
Kategória Zahraničie
avatar
3 minutové čítanie

Nemecký trh s komerčnými nehnuteľnosťami zaznamenal historický pokles cien o 12,1%

Nemecký trh s komerčnými nehnuteľnosťami zaznamenal historický pokles cien o 12,1%

V posledných troch mesiacoch roka 2023 klesli ceny komerčných nehnuteľností v Nemecku o 12,1%, čo predstavuje najvýraznejší pokles v histórii týchto údajov.

Tieto alarmujúce čísla zverejnila v pondelok banková asociácia (Verband Deutscher Bürgschaftsbanken, VDP). Nemecký sektor nehnuteľností momentálne čelí najvážnejšej kríze za celé desaťročia, čo svedčí o náročnej situácii v tejto odvetví. Slovenský večerník informuje na základe správy Reuters.

VDP uviedla, že v porovnaní s 2. štvrťrokom 2022, keď ceny komerčných nehnuteľností v najväčšej európskej ekonomike dosiahli vrchol, sa vo 4. kvartáli 2023 znížili o výrazných 16,5%. Generálny riaditeľ VDP Jens Tolckmitt poznamenal, že "Obrat trendu vo vývoji cien nehnuteľností ešte nie je na dohľad" a situácia zostane v roku 2024 zložitá.

Trh s nehnuteľnosťami v Európe, a najmä v Nemecku, prechádza ťažkým obdobím, pričom nízke úrokové sadzby, ktoré podporovali dopyt, teraz striedajú zvýšené úroky a náklady v stavebníctve. Niektorí developeri sa dostávajú do ťažkostí, keďže financie od bánk sa zužujú a obchody zamrzávajú. Nemecko, najväčšia európska ekonomika, momentálne pociťuje dôsledky krízy na realitnom trhu, čo sa odráža aj v Číne a Spojených štátoch. Súčasne klesá počet pracovných miest a priemysel sa uchádza o núdzovú pomoc.

©Slovenský večerník/ilustračné foto

Kované brány a kované ploty

Komentáre

USPA SAN USPA