Deň vtákov Prešov
Politika
Kategória Politika
avatar
10 minutové čítanie

Monika Sofiya Soročinová: Stanovisko Ruska, Ukrajiny a USA k dodávkam stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu

Monika Sofiya Soročinová: Stanovisko Ruska, Ukrajiny a USA k dodávkam stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu

Hovorca prezidenta Putina, Dmitrij Peskov uviedol, že: Dodávka stíhačiek zo strany krajín NATO Ukrajine zvyšuje mieru ich priameho zapojenia do konfliktu.

„Samozrejme, ako sme už viackrát povedali, dodávka tohto vybavenia nemôže ovplyvniť výsledok špeciálnej vojenskej operácie, ale môže spôsobiť ďalšie problémy pre samotnú Ukrajinu a ukrajinský ľud“

Dmitrij Peskov tiež dodal, že počas špeciálnej vojenskej operácie bude všetko toto zariadenie zničené.

“V tomto prípade všetko, čo bolo povedané o Poľsku, možno bezpečne zopakovať v súvislosti s týmto rozhodnutím. Myslím si, že človek nemusí byť ani vojenským expertom, aby povedal, že toto nemôže ovplyvniť priebeh konfliktu. Zdá sa, že tieto krajiny sa týmto spôsobom jednoducho zaoberajú likvidáciou starého nepotrebného vybavenia,“ povedal Peskov.

Slovensko dostalo 12 stíhačiek MiG-29 z Ruska v prvej polovici 90. rokov v rámci vyrovnania sovietskeho dlhu. Jeden z nich neskôr havaroval pre nedostatok paliva. Zo zostávajúcich 11 lietadiel bude jedno prevezené do múzea, zvyšné plánujú poslať na Ukrajinu.

Moskva vlani na jar poslala nótu krajinám NATO kvôli dodávke zbraní kyjevskému režimu. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že akýkoľvek náklad s vojenskou technikou pre Ukrajinu by sa stal legitímnym cieľom pre ruskú armádu. Podľa neho sú Spojené štáty a NATO týmto priamo zapojené do konfliktu – nielen presunom zbraní, ale aj výcvikom personálu v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Taliansku a ďalších krajinách.

Stanovisko Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku:

V súvislosti s rozhodnutím vlády SR o presune stíhačiek MiG-29 a protilietadlových raketových systémov KUB na Ukrajinu by sme chceli ešte raz zdôrazniť pozíciu Ruska, ktorá spočíva v tom, že dodávky zbraní a vojenská technika kyjevskému režimu, vrátane letectva, len odďaľuje vojenské akcie znásobuje počet obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom a vôbec neprispieva k riešeniu krízy na Ukrajine, ako sa hovorí v Bratislave.

Prevoz vojenskej techniky sovietskej/ruskej výroby do Kyjeva je nezákonný aj z právneho hľadiska, keďže príslušné rusko-slovenské dohody jednoznačne vylučujú presun zbraní a vojenskej techniky do tretích štátov bez povolenia krajiny, v ktorej boli vyrobené, teda bez povolenia Ruska.

Bratislava by si mala byť jasne vedomá toho, že stále aktívnejšie zapájanie sa do vojenskej podpory kyjevského režimu je spojené s nepredvídateľnou a nebezpečnou eskaláciou konfliktu, za ktorý budú celú zodpovednosť niesť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Oficiálna predstaviteľka ministerstva zahraničných vecí Ruska, Maria Zacharova doplnila, že: “Ku komentáru našej (Ruskej) ambasády na Slovensku možno dodať jednu otázku: uvedomujú si ne-partneri, že takéto akcie deštruujú medzinárodné režimy kontroly exportu?”

***

Stanovisko Jurija Ignata - predstaviteľ velenia vzdušných síl Ukrajiny

Stíhačky MiG-29, ktoré Poľsko a Slovensko zamýšľajú presunúť na Ukrajinu, sú zastarané a neúčinné v boji proti riadeným raketám a dronom.

Uviedol to predstaviteľ velenia vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny Jurij Ignat, informuje BBC.

Navrhol, že lietadlá čiastočne poskytnuté Ukrajine by sa mohli použiť ako darcovské náhradné diely, pretože Ukrajina nemá schopnosť vyrábať jedinečné náhradné diely vo svojich továrňach, pretože lietadlá, ktoré sú teraz v prevádzke, boli vyrobené ešte v sovietskych časoch v Rusku.

Ignat zároveň dodal, že tieto lietadlá sú morálne a fyzicky zastarané (najmladšie lietadlo v prevádzke na Ukrajine bolo vyrobené v roku 1991) a operujú na hranici možností.

"Piloti robia na týchto lietadlách zázraky, čelia mocnému nepriateľovi, ktorého letecká skupina v skutočnosti päťnásobne dominuje nad ukrajinským," poznamenal a dodal, že Rusko má aj technicky najlepšie lietadlá.

Ukrajina teda priznáva, že ani Slovenské a Poľské migy im nepomôžu dosiahnuť prevahu nad Ruskom.

***

Stanovisko USA

Postoj USA k vyslaniu F-16 do Kyjeva sa nezmenil po rozhodnutí Slovenska zásobovať Ukrajinu bojovými lietadlami: o tom sa v súčasnosti nediskutuje, uviedol v piatok koordinátor pre strategickú komunikáciu Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu John Kirby.

“Išlo o suverénne rozhodnutie Slovenska, ktoré však neovplyvňuje našu vlastnú víziu v tejto otázke,“ odpovedal Kirby na brífingu na otázku, či malo vplyv rozhodnutie ich európskeho partnera dodať Kyjevu stíhačky. o tom, ako Washington zvažuje takúto perspektívu.

USA naďalej trvá na tom, že oni Ukrajine stíhačky nedodajú.

Zdroj: Monika Sofiya Soročinová

Slovenský Večerník zverejňuje články, vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom autorom/zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve Slovenský Večerník nezodpovedá za obsah týchto informácií. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo, ale musíte si vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár