Skip to content
Menu
MS v hokeji: Rakúsko sa postaralo o senzáciu, Kanade strelilo v tretej tretine päť gólov. K výhre to nestačilo
publikované: 14 mája, 2024
Menej ako minútu min.

Kanadskí hokejisti zdolali vo svojom treťom zápase v pražskej A-skupine MS Rakúsko 7:6 až po predĺžení. Obhajca titulu dve tretiny jasne dominoval, po 40 minútach viedol 6:1, no v tretej časti šokujúco dovolil outsiderovi streliť päť gólov a senzačne vyrovnať. Favorit napokon vybojoval dvojbodové víťazstvo, rozhodol o ňom v 15. sekunde predĺženia kapitán John Tavares.

A-skupina

Kanaďania sa od úvodu zahryzli do súpera, svojím dôrazom pri mantineloch získavali puky a zavreli Rakúšanov v ich obrannom pásme. Prvý gól tak bol iba otázkou času. Prišiel v 7. minúte, keď po prihrávke Mangiapaneho nekompromisne zakončil Cozens – 1:0. Favorit pokračoval v nápore a v 10. min strelil jeho druhý gól obranca Guhle, ktorého šikovne našiel Tavares. Rakúšania síce dokázali zo svojej prvej vážnejšej šance znížiť, keď sa dorážkou presadil Nissner, ale obhajcu to iba viac rozdráždilo.

Ešte do prestávky skóroval Byram a po nej zvýšil na 4:1 McCann. Kanaďania neubrali nohu z plynu, Bedard prekonal Madlenera aj z veľkého uhla. Rakúsky brankár potom viackrát podržal svoje mužstvo. Po strele Cozensa mu pomohla žŕdka, pri dorážke Duboisa už toľko šťastia nemal. V tretej časti sa obraz hry nečakane zmenil.

MS v hokeji: Nóri porazili Dánov, brankár Haukeland neinkasoval ani raz

Zámorský tím vedomý si svojho náskoku trestuhodne poľavil, čo outsider okamžite využil. Dvomi rýchlymi gólmi po vydarených kombináciách skorigoval na 3:6 a keď Zwerger v 51. minúte z ľavého krídla prepálil neistého Binningtona, bola zrazu zo zápasu ešte zápletka.

Rakúšania sa dostali na koňa, hnali ich aj početní fanúšikovia v pražskej aréne. Tí explodovali po tom, ako Madlener zázračne vychytal Mangiapaneho a na druhej strane Schneider znížil na rozdiel jedného gólu. Kanaďania znervózneli, puky im odskakovali a začala sa črtať senzácia. Tá nabrala jasné kontúry, keď po chybe Guhleho vyrovnal v power play bez brankára Rossi – 6:6. Rakúšania tak vydreli senzačne bod. Ďalší už nepridali, lebo po 15 sekundách predĺženia rozhodol po individuálnej akcii Tavares.

Pierre-Luc Dubois, autor šiesteho gólu Kanady: „Myslím si, že sme dve tretiny hrali veľmi dobre, pred treťou sme viedli 6:1. Ak však na tomto turnaj na chvíľu poľavíte, toto sa stane. Každý od nás očakáva titul, aj dnes sme chceli vyhrať za tri body, ale vidíte – musíte hrať v každom zápase na sto percent. Súper hral veľmi dobre a potrestal nás. Musíme zlepšiť drobné detaily, takýto zápas si nemôžeme nechať ujsť.“

Kanaďania sa napriek zaváhaniu dostali s 8 bodmi na čelo tabuľky, najbližšie nastúpia vo štvrtok o 20.20 h proti Nórsku. Rakúšania, ktorí vydreli prvý bod na šampionáte, sa v rovnaký deň stretnú o 16.20 s Fínskom.

MS v hokeji: Lotyši zdolali Kazachstan, v stredu ich čaká zápas s Nemeckom

B-skupina

Hokejisti Francúzska zvíťazili vo svojom treťom zápase v B-skupine na MS v Ostrave nad Poľskom 4:2 a urobili dôležitý krok v boji o udržanie sa v elitnej kategórii.

Už po prvej dvadsaťminútovke si zverenci Philippa Bozona vytvorili dvojgólový náskok, neskôr viedli aj 4:0 a hoci Poliaci v druhej časti znížili na 2:4, vyrovnať už nedokázali. Pre Francúzov ide o cenné body po priamom súboji tímov, ktoré v doterajšom priebehu MS ešte nezvíťazili.

Francúzi mali ideálny štart a ofenzívnu aktivitu premietli aj do zmeny skóre. V 9. minúte Addamo backhendom prekvapil Murraya a rovnaký hráč o päť minút tečoval strelu Auvitua – 0:2. Poliaci nedokázali v prvej časti zaskočiť obranu súpera a nepomohli im ani dve presilovky v závere.

Francúzi naložili so svojou prvou početnou výhodou ideálne a Da Costa z nej v 25. minúte zvýšil na 3:0. Od 27. minúty mali Francúzi druhú presilovku, pred ktorou sa do poľskej bránky postavil Fučík namiesto Murrayho, no inkasoval už po 99 sekundách, keď nestačil na teč Bellemarea – 0:4. Poliaci sa však nevzdali a stovky fanúšikov v publiku ožili po góle Pasa v 37. minúte, ktorý zblízka prekonal Ylönena – 1:4. O necelé dve minúty sa do úniku dostal Fraszko a vrátil Poliakov do zápasu – 2:4.

Záverenčná tretina bola najmä o vyčkávaní na chybu súpera a tímy si dávali pozor na defenzívu. Vyložených šancí bolo minimum a Francúzi si už dvojgólový náskok postrážili.

Poliaci nastúpia na ďalší duel v stredu 15. mája od 20.20 proti Slovensku, Francúzi budú hrať po dni voľna vo štvrtok v rovnakom čase s USA.