Ján Bync
Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Regióny
Kategória Regióny
avatar
5 minutové čítanie

Košická MHD bude drahšia

Košická MHD bude drahšia

Od štvrtka je cestovanie mestskou hromadnou dopravou (MHD) v Košiciach drahšie. Dodatok k tarife Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) nadobudol platnosť.

Jednou z noviniek je, že zľavnené cestovné lístky (CL) už predstavujú polovicu z ceny bežných lístkov. Zjednotili sa aj ceny virtuálneho časového cestovného lístka (vCL) a CL zakúpených prostredníctvom bezkontaktnej čipovej karty (BČK). Napríklad cena 30-minútového papierového základného časového lístka (ČCL) sa zvýšila z 0,90 eura na 1,00 eura. Cestujúci zaplatia 0,89 eura za vCL a BČK. Základný 60-minútový papierový CL zdražel o 0,20 eura a teraz stojí 1,20 eura. VCL a BČK majú cenu 1,09 eura.

SMS lístok platný 60 minút už nestojí 1,10 eura, ale 1,50 eura. Cena 24-hodinového papierového lístka sa zvýšila o 0,60 eura na 3,80 eura. VCL a BČK sú k dispozícii za 3,69 eura. Za prepravu batožiny, bicyklov a zvierat cestujúci teraz zaplatia 1,00 eura namiesto pôvodných 0,90 eura.

Ceny CL určeného na jazdu historickými vozidlami sa tiež zvýšili. Ceny základných predplatených ČCL zostávajú nezmenené, s výnimkou 7-dňového vCL, ktorý tiež zdražel. No najväčšie zmeny sa týkajú zľavnených predplatných ČCL. Napríklad mesačný ČCL už nie je za 6,00 eur, ale za 10,00 eur. Cena 90-dňového zľavneného ČCL sa zvýšila na 34 eur, zatiaľ čo predtým bola 26,50 eura.

Doterajšie CL zostávajú platné, ak sú v súlade s novou tarifou. Cestujúci majú možnosť zakúpiť si lístky v hodnote päť a desať centov do konca augusta v Zákazníckych centrách DPMK na Bardejovskej a Rooseveltovej ulici. DPMK žiada cestujúcich, aby tieto kombinované lístky označili čo najskôr po sebe.

Dodatok k tarife tiež zahŕňa bezplatnú dopravu pre držiteľov BČK s Kňazovickou alebo Diamantovou Jánskou plaketou, ktorí darovali krv a majú trvalé bydlisko v Košiciach alebo v okrese Košice-okolie.

Zmeny boli schválené mestským zastupiteľstvom počas mimoriadneho rokovania v apríli. Generálny riaditeľ DPMK, Vladimír Padyšák, označil zvýšenie cestovného za nevyhnutné pre prežitie DPMK a očakáva, že týmto spôsobom sa ročné príjmy zvýšia o viac ako dva milióny eur. Košická MHD prechádza obmedzeným režimom od začiatku tohto roku z dôvodu finančných problémov.

© Slovenský večerník/ilustračné foto

Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník

Slovenský Večerník zverejňuje autorské a agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, názory, oznámenia v pôvodnom znení bez cenzúry a redakčnej úpravy podľa prvého dodatku Ústavy Spojených Štátov Amerických, ktorý doplňuje ustanovenie garantujúce úplnú slobodu slova. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo: Vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár