Ján Bync
Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Regióny
Kategória Regióny
avatar
4 minutové čítanie

Košická Detská železnica opäť sprevádzkuje parný rušeň Katka

Košická Detská železnica opäť sprevádzkuje parný rušeň Katka

Projekt, ktorý sa v uplynulých rokoch realizoval na detskej železnici v Košiciach a bol spolufinancovaný z eurofondov, sa tieto dni uzatvára.

V rámci cezhraničného slovensko-maďarského projektu na Detskej železnici v Košiciach sa dosiahli rôzne výsledky vrátane nových letných vozňov, dvoch opravených mostov a vybraných úsekov trate. Okrem toho bola obnovená prevádzka historickej parnej lokomotívy Katka. Projekt, ktorý bol spolufinancovaný z eurofondov a realizoval sa v minulých rokoch, sa tieto dni končí. O tom informovala Zuzana Lehotská z občianskeho združenia (OZ) Detská železnica Košice.

Partnerom projektu z programu Interreg bola maďarská obec Nagybörzsöny, kde sa taktiež prevádzkuje historická železnica. Hlavným cieľom projektu bolo investovať do tratí a vozového parku oboch železníc s cieľom ich zatraktívniť. Košická detská historická železnica získala európske spolufinancovanie vo výške približne 195 000 eur, čo predstavuje 85 percent celkového projektového rozpočtu.

Realizácia projektu podľa OZ Detská železnica Košice sa stretla s rôznymi problémami a negatívnymi vplyvmi pandémie, ako aj prudkým nárastom cien materiálov a energií. Napriek tomu sa však všetky ciele podarilo splniť.

Vykonali sme nevyhnutnú a náročnú opravu parného kotla populárnej parnej lokomotívy Katka. V Českej republike sme si nechali vyrobiť nový kotol a pec na mieru pre našu vzácnu lokomotívu, ktorá tak môže opäť ďalšie roky potešiť našich návštevníkov, uviedol Ľubomír Lehotský, predseda OZ Detská železnica Košice.

Medzi ďalšie investície patrí dodanie dvoch nových výletných vozňov s väčšou kapacitou, oprava dvoch železničných mostov a časti trate. Okrem toho bol na Slovensku zreštaurovaný jediný švajčiarsky historický elektrický rušeň "Krokodíl", ktorý sa stane súčasťou novovznikajúcej historickej expozície v stanici Alpinka.

Projektový tím Detskej železnice momentálne pracuje na príprave ďalšej cezhraničnej spolupráce prostredníctvom ďalšieho medzinárodného projektu.

© Slovenský večerník/ilustračné foto

Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník

Slovenský Večerník zverejňuje autorské a agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, názory, oznámenia v pôvodnom znení bez cenzúry a redakčnej úpravy podľa prvého dodatku Ústavy Spojených Štátov Amerických, ktorý doplňuje ustanovenie garantujúce úplnú slobodu slova. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo: Vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár