Slovensko
Kategória Slovensko
avatar
5 minutové čítanie

Juraj Molnár jubiluje

Juraj Molnár jubiluje

Prešov - Pred osemdesiatimi piatimi rokmi, 19. mája 1938, sa v rusínskej obci Kyjov (okres Stará Ľubovňa) narodil ľudový maliar Juraj Molnár. Svojej celoživotnej záľube sa venoval popri svojej práci - vyše štyridsať rokov bol ošetrovateľom v prešovskej nemocnici. Samozrejme, že sa jej venuje aj na dôchodku.

Matka a otec Juraja Molnára pri práci na poli.
Matka a otec Juraja Molnára pri práci na poli.

K srdcu mu prirástla príroda, doslova ho fascinovala. Strednú školu absolvoval v odbore písmomaliarstvo. Na vojenčine však absolvoval sanitársky kurz a po návrate z nej sa zamestnal v nemocnici. Jubilant zdôraznil, že v živote má dve lásky - manželku a maľovanie.

Doktor teológie i filozofie Ján Mastiľak mu svojho času povedal, že má talent od Boha. On ho nasmeroval k tomu, aby svoj talent rozvíjal u profesionálnych maliarov. Najprv to bolo u Štefana Andraščíka, potom mu veľa dali kostolný maliar Jozef Wagner a akademický maliar Anton Sučka. Takisto veľmi rád spomína na akademického maliara Milana Johanidesa.

Učiteľka Regeciová (rodena Čubová) - rodáčka z Kyjova, na verejnej výstave Juraja Molnára
Učiteľka Regeciová (rodena Čubová) - rodáčka z Kyjova, na verejnej výstave Juraja Molnára

Pre Juraja Molnára je maľovanie kultúra a radosť. Vo svojej tvorbe sa inšpiruje najmä rodným Kyjovom, rusínskym folklórom, vierou, kultúrnymi a kresťanskými tradíciami Rusínov. Kyjovská krajina je malebná, hornatá, stvorená pre umelcov. V nej sa narodil aj veľký národný umelec Dezider Millý.

V tvorbe Jurka Molnára dominuje krajinárstvo, odkrýva čarokrásne prírodné scenérie, historické miesta rodného kraja a Prešova, maľuje sakrálne pamiatky, drevené kostolíky, drevenice, namaľoval i kolekciu ikon. Venoval sa i figurálnej tvorbe a portrétom. Mal aj viacero výstav. Svoju tvorbu by opäť rád prezentoval v rodnej obci aj v Prešove. V roku 2014 vyšla o jeho diele útla, ale výstižná publikácia Juraj Molnár Obrazy.

(jac)
Foto: https://www.kyjovcik.sk/juraj-molnar/

Kované brány a kované ploty

Komentáre

USPA SAN USPA