Slovensko
Kategória Slovensko
avatar
5 minutové čítanie

Július Kubečko by mal deväťdesiat

Július Kubečko by mal deväťdesiat

Prešov. Pred deväťdesiatimi rokmi, 7. marca 1933, sa v Prešove narodil Július Kubečko. Bol uznávaným futbalovým odborníkom, výraznou mierou sa pričinil o rozvoj futbalu v Prešovskom a Sabinovskom okrese. Vypracoval štruktúru futbalových súťaží od žiakov po dospelých, akú nemal žiadny okres v našej republike.

V Prešovskom okrese ako prvý zaviedol vyhľadávanie talentov. Mnoho rokov bol tajomníkom okresného futbalového zväzu, členom rady a športovo-technickej komisie Okresného futbalového zväzu v Prešove, pôsobil i v rade Slovenského futbalového zväzu. Pracoval aj ako referent športov okresného výboru Československého zväzu telesnej výchovy a vo výbore futbalového oddielu TJ Tatran Prešov. Vynikal erudovanosťou, precíznosťou, zanietenosťou, obetavosťou, láskavým vzťahom k ľuďom. Významná bola jeho publicistická činnosť, bol skalopevným spolupracovníkom miestnych novín, venoval sa i zviditeľňovaniu osobností prešovského športu.

Jeho práca bola ocenená futbalovou Cenou fair play MUDr. Ivana Chodáka, Zlatou plaketou Slovenského futbalového zväzu a ďalšími vyznamenaniami. Bol čestným členom SFZ a Východoslovenského futbalového zväzu.

Július Kubečko zomrel 20. októbra 2020 v Prešove.

Súčasný sekretár Oblastného futbalového zväzu v Prešove Martin Klovanič na svojho predchodcu spomína takto: "Mám to natrvalo vryté v pamäti, keď po odchode pána Kubečka do dôchodku som v roku 1997 zasadol na stoličku sekretára oblastného futbalového zväzu. Aj keď medzi nami bol väčší vekový rozdiel, navrhol mi tykanie. Bol mi radca, ale hlavne priateľ. Vždy vedel pomôcť, poradiť, vysvetliť. Dlhé roky, či už v pozícii sekretára, alebo po odchode do dôchodku, pravidelne chodil na zväz a na svojom legendárnom písacom stroji písal články do novín. V týždni to bola publicistika, tabuľky, správy z disciplinárnej komisie, futbalový azimut a v sezóne nedeľu čo nedeľu chodil na zväz dávať dokopy výsledky. Internet vtedy nebol a tak to znamenalo telefonovať zástupcom klubov a pýtať sa: ako ste hrali, aký bol výsledok, a to všetko zosumarizovať a poslať redakciám. Bol to výnimočne zanietený a obetavý človek pre futbal."

Publicista, športový novinár, autor viacerých kníh Jozef Mazár: "Július Kubečko nosil v sebe krásu a cit pre futbalové i ľudské dobro. Dovoľovalo mu to jeho srdce, v ktorom mal futbalovú lásku aj silu, z ktorej pramenila neúnavná pracovitosť, schopnosť spájať a prekonávať ťažkosti, prenikavá intuícia so slovami podpory a povzbudenia."

(jac)
Foto: sportnet.sme.sk