Ján Bync
Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Regióny
Kategória Regióny
avatar
5 minutové čítanie

Expozícia tatranskej prírody sa opäť zapojí do Víkendu parkov a záhrad

Expozícia tatranskej prírody sa opäť zapojí do Víkendu parkov a záhrad

V Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách ožije Expozícia tatranskej prírody (ETP) už tento piatok (2. 6.) v rámci európskeho podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad.

Botanička Správy Tatranského národného parku Zuzana Kyseľová informovala, že návštevníkov čakajú komentované prehliadky, ukážky presádzania rastlín a ekologický program pre najmenších.

Tento rok sa uskutoční jubilejný 15. ročník tohto podujatia, ktoré si kládne za cieľ priblížiť krásu parkov a záhrad a zároveň šíriť myšlienky ich aktívnej ochrany a kvalitnej údržby. ETP sa už po deviaty raz pridáva k viac ako stovke slovenských zelených oáz.

Lektorované vstupy budú prebiehať v dvojhodinových intervaloch, prvý začne o 9.00 h a posledný je naplánovaný na 13.00 h. Počas prehliadok sa návštevníci dozvedia o histórii ETP a budú mať príležitosť spoznať floristický inventár, ktorý tvoria rastliny vysokohorského prostredia. Spolu sa prejdeme jednotlivými alpínami a predstavíme si druhy, ktoré v nich rastú, opísala Kyseľová.

V programe podujatia je zahrnutý aj priestor venovaný zvukom prírody, keďže tento rok je podujatie zamerané na tému Melódie záhrad. Hlavným zámerom je evokovať zvuky spevu vtákov, hlasov zvierat, šumenie vôd, vetríka a rastlín. Na piatkové popoludnie je naplánované vystúpenie žiakov miestnej Základnej umeleckej školy. Kyseľová zdôraznila, že hudba vždy zohrávala dôležitú úlohu v spoločenskom a kultúrnom živote mnohých parkov a záhrad, často inšpirovala hudobných skladateľov a iných umelcov k tvorbe výnimočných diel.

Podľa nej budú milovníci tatranskej flóry mať možnosť navštíviť areál až do 17. septembra. Počas letných prázdnin budú prehliadky dostupné od 9:00 do 17:00 hodiny, pričom brány botanickej záhrady sa zatvoria o dve hodiny skôr.

Víkend otvorených parkov a záhrad je súčasťou medzinárodnej iniciatívy, ktorá prezentuje slovenské parky a záhrady ako dôležitú súčasť zeleného dedičstva Európy. Organizáciou tohto podujatia je od roku 2007 Národný Trust n. o., ktorého cieľom je ochrana, obnova a zmysluplné využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska.

© Slovenský večerník/ilustračné foto

Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník

Slovenský Večerník zverejňuje autorské a agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, názory, oznámenia v pôvodnom znení bez cenzúry a redakčnej úpravy podľa prvého dodatku Ústavy Spojených Štátov Amerických, ktorý doplňuje ustanovenie garantujúce úplnú slobodu slova. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo: Vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár