Ekonomika
Kategória Ekonomika
avatar
3 minutové čítanie

Ceny ropy stúpli

Ceny ropy stúpli

Prečítať článok

Ceny ropy stúpli v stredu, hoci len miernym tempom, pričom cena Brentu prekročila hranicu 89 USD za barel (159 litrov).

Trhy sledujú situáciu na Blízkom východe, kde hrozí väčšie zapojenie Iránu do konfliktu medzi Izraelom a palestínskym Hamasom, ako aj pokračujúce útoky Ukrajiny na ruské ropné rafinérie. Informovala o tom agentúra Reuters na základe údajov agentúry Bloomberg. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júni dosiahla do 7.59 h SELČ 89,07 USD (82,86 eura) za barel, čo predstavuje nárast o 15 centov (0,19 %) oproti predchádzajúcej uzávierke.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s májovým kontraktom dosiahla 85,21 USD/barel, čo je nárast o 6 centov (0,07 %) oproti predchádzajúcej uzávierke. Počas utorkového obchodovania sa cena Brentu aj WTI zvýšila približne o 1,7 %. Trhy vyčkávajú na vývoj situácie na Blízkom východe, kde pokračujú útoky Izraela na Pásmo Gazy a Irán po izraelskom útoku na jeho konzulát v Sýrii prisľúbil odvetu. Rozšírenie konfliktu aj na Irán by mohlo obmedziť vývoz ropy z Blízkeho východu, keďže Irán je tretím najväčším producentom v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Napätie zvyšujú aj pokračujúce útoky Ukrajiny na ruské ropné rafinérie, ktoré redukujú ich produkčnú kapacitu. Čiastočný vplyv na cenu ropy mal aj pokles ropných zásob v USA, ktorý oznámil Americký ropný inštitút (API), pričom oficiálne údaje amerického ministerstva energetiky budú zverejnené v stredu.  

©Slovenský večerník/ilustračné foto

Bazény, zastrešenia bazénov, vírivky Jacuzzi

Komentáre

USPA SAN USPA SIA Press - News Press Information Agency is an uncensored social network of journalists. Join us!