Zahraničie
Kategória Zahraničie
avatar
3 minutové čítanie

Ceny plynu v Európe klesajú z dôvodu mierneho počasia a obnovených dodávok z Nórska


Ceny plynu v Európe klesajú z dôvodu mierneho počasia a obnovených dodávok z Nórska

Veľkoobchodné ceny plynu v Európe v pondelok pokračovali vo svojom poklese, pričom mierne teplé počasie a obnovenie dodávok z Nórska prevážili nad obavami z nižších tokov skvapalneného zemného plynu (LNG).

Referenčný európsky kontrakt na plyn dosiahol svoju najnižšiu úroveň od júla 2023, klesajúc na 26,20 eura za megawatthodinu (MWh) na burze TTF v Amsterdame. Ceny kontraktov na plyn v Británii tiež zaznamenali pokles, informuje agentúra Reuters.

Mierne teploty na kontinente a v Británii vedú k zníženiu dopytu po vykurovaní, čo prispieva k tlaku na klesajúce ceny plynu. Nárast nominácií na export plynu z Nórska do Európy a obnovenie dodávok z tejto krajiny súčasne podporujú pokles cien. Napriek nízkym dodávkam LNG kvôli štrajku na francúzskom termináli Fos, odborníci zdôrazňujú, že predpovede teplého počasia a dostatočné zásoby plynu v Európe tlačia ceny plynu nadol.

Zásobníky plynu v Európe sú momentálne plné na 67%, a podľa odhadov by ich úroveň mala prekročiť päťročný priemer do konca zimy. Analytici upozorňujú, že obrat trendu vývoja cien nehnuteľností ešte nie je na dohľad a situácia zostane v roku 2024 komplikovaná.

©Slovenský večerník/ilustračné foto

Kované brány a kované ploty

Komentáre

USPA SAN USPA