Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Šport
Kategória Šport
avatar
3 minutové čítanie

Basketbalistka Yvetta Paulovičová-Polláková hrala na olympiáde a majstrovstvách sveta

Basketbalistka Yvetta Paulovičová-Polláková hrala na olympiáde a majstrovstvách sveta

Prešov - Bývalá skvelá basketbalistka Yvetta Paulovičová-Polláková (nar. 4. mája 1953) oslávila okrúhle životné jubileum. Hrala za Sláviu VŠ Prešov, bola reprezentantkou Československa. Vyštudovala Pedagogickú fakultu UPJŠ v Prešove, venovala sa pedagogickej práci. S družstvom Československa dosiahla na olympijských hrách v roku 1976 v Montreale štvrté miesto. Z majstrovstiev sveta má striebornú (1971) a bronzovú medailu (1975), z európskych šampionátov má dve strieborné (1974, 1976) a jednu bronzovú medailu (1972). Pričinila sa o to, že družstvo Slávie VŠ Strojstav Prešov dosiahlo v prvej československej basketbalovej lige žien 1973/74 historický úspech - obsadilo v nej štvrté miesto a stalo sa majstrom Slovenska. Už ako dorastenka nastúpila za družstvo žien Československa, v rokoch 1970 až 1977 hrala vo všetkých prvoligových stretnutiach bez prerušenia. Vynikala všestrannosťou, nerobilo jej problém v reprezentačnom drese sa preorientovať z pivotmanky na krídelníčku.

Štyrikrát - v rokoch 1971, 1974, 1975, 1976 - sa stala najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu. V roku 1975 bola vyhlásená za najlepšiu basketbalistku Slovenska. Bol jej udelený titul zaslúžilá majsterka športu. Na oslavách päťdesiateho výročia prešovského ženského vysokoškolského basketbalu v roku 2003 si prevzala ocenenie najlepšia prešovská basketbalistka dvadsiateho storočia. V roku 2020 bola uvedená do Siene slávy prešovského športu.

(jac)
Foto: Viktor Zamborský


Slovenský Večerník zverejňuje agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení bez redakčnej úpravy. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo, ale musíte si vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár