Slovensko
Kategória Slovensko
avatar
2 minutové čítanie

Asociácia železničných dopravcov (AROS) vyzýva ŽSR na splnenie záväzkov voči stavu infraštruktúry

Asociácia železničných dopravcov (AROS) vyzýva ŽSR na splnenie záväzkov voči stavu infraštruktúry

Asociácia železničných dopravcov (AROS) v pondelok vyzvala Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), aby plnili svoje záväzky týkajúce sa stavu železničnej infraštruktúry.

Zoznam činností na zlepšenie infraštruktúry, ktoré si ŽSR zaviazali uskutočniť do konca minulého roka, obsahoval 127 opatrení. Podľa AROS železničný operátor splnil 109 z týchto opatrení, ale 18 zostalo nedokončených. Asociácia zdôraznila dôležitosť zverejnenia harmonogramu opráv na rok 2024 a nasledujúce roky.

Patrik Benko, výkonný riaditeľ AROS, uviedol, že ide o drobné neinvestičné činnosti s cieľom zlepšiť stav koľají, výhybiek, nástupišť a ďalších častí železničného zvršku. AROS nemá informácie o tom, kedy budú dokončené práce za minulý rok, a plán opráv na rok 2024 nie je zatiaľ verejne dostupný.

AROS zdôraznila, že železnice majú najvyšší rozpočet v histórii, ktorý je o 50 % vyšší ako v roku 2022. Výzva na splnenie záväzkov prišla po listoch Českých dráh, ktoré upozornili na zlý stav železničnej infraštruktúry na Slovensku po vykoľajení vlaku Pendolino v Žiline v marci 2023.

©Slovenský večerník/ilustračné foto

Kované brány a kované ploty

Komentáre

USPA SAN USPA