Ján Bync
Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
avatar
8 minutové čítanie

Ako napísať dobrý PR článok s úspešným SEO

Ako napísať dobrý PR článok s úspešným SEO

Dobrý PR článok obsahuje pútavé informácie príbehu ale tiež obsahuje nenápadne vloženú reklamu. Bez kvalitného PR sa dnes nezaobíde žiadna oblasť marketingu. Ručne šité šaty, detské knižky, prírodnú kozmetiku, ale aj produkty najúspešnejších korporácií predáva dobre nastavené PR. Medzi jeho základné prvky patrí PR článok.

Ak sa chystáte vytvoriť pútavý článok, ktorý bude spojením zaujímavého textu a vhodne nastavenej reklamy, nezabudnite, že dnešní zákazníci sú uvedomelí a očakávajú moderný a inovatívny prístup. A to aj v prípade reklamného textu. Bez neho sa môže stať, že aj ten najzaujímavejší produkt zostane nepovšimnutý a na trhu prepadne. Aké trendy by ste pri tvorbe PR článku mali poznať?

Dobrý príbeh

Zaujímavý PR článok nemusí byť dlhý, ale mal by obsahovať niečo, čo by sa dalo nazvať dejovou líniou alebo príbehom. Niekedy stačí úvodný text o tretej osobe, ktorej ponúkaný tovar pomohol vyriešiť problém. Alebo opíšte, ako začal príbeh vášho podnikania.

Mnoho úspešných podnikov robí PR nenápadne, napríklad tak, že uverejní životný príbeh človeka, ktorému ako firma zmenili život. Nenápadná, citlivá a nevtieravá reklama, ktorú dosiahnete pomocou vyvolaných emócií, je niekedy viac ako sto reklamných spotov počas prenosu reality show.

Natívna reklama

Reklama je ošemetná vec. Aj keď je (prirodzenou) súčasťou našich životov, za slovom komerčný, reklamný či ziskový stále tak nejak tušíme ono zlé slovo- nenásytnosť. A to málokto pokladá za dobré.

Mnoho blogerov a youtuberov skončilo dobre rozbehnutú kariéru práve na tom, že sa ich blog či kanál premenil na jednu súvislú reklamu. Ich čitatelia a diváci vytušili, že pre influencera sa stali len prostriedkom zárobku a celý blog pre nich stratil autenticitu. O natívnej, teda prirodzenej reklame, sa u nás hovorí málo. Má však budúcnosť.

Jej úlohou bude vytvárať zaujímavé texty, články a videá šité na mieru zákazníkovi, ktoré mu okrem informácie o výrobku prinesú aj zábavu, zaujímavosti či ho zaradia do niektorej virtuálnej sociálnej skupiny.

Stručný, prehľadný, štrukturovaný

Je dokázané, že čitatelia nečítajú text na internete rovnakým spôsobom ako v knihe. Nerozčlenený dlhý text dočíta menej ako polovica návštevníkov webu.

Ak teda pripravujete PR článok, nezabudnite ho zostručniť, rozdeliť do odsekov a potrebné časti zvýrazniť.

Nebojte sa odsekov, podnadpisov a bez problémov rušte zbytočné slová a vety. Len tak článok získa rytmus a bude sa čítať sám od seba.

Inšpiratívny nadpis a tajomstvo menom SEO

V tomto smere nie je ľahké radiť. Možno len pripomenúť, že trendom ostáva negatívne zafarbenie nadpisov (pozor, nie celý článok!) a čitateľov priťahujú čísla, „bulvár“, mená slávnych osobností a červená farba. Kto by neklikol na článok „Päť vecí, ktoré musíte vedieť pred dovolenkou v Sudáne“ či „Toto tajomstvo skrýval Einstein po celý život“.

SEO, teda najvyhľadávanejšie slová a frázy, ktoré Google vo vyhľadávači uprednostňuje, sú najmä otázkou praxe a citu pre text.

Snažte sa uvádzať v článku jednoduché frázy a či už píšete o čokoláde, pleťovej vode alebo spomínate konkrétnu značku, kľúčovým slovom rozhodne nešetrite.

Dnes je na webe dostupný SEO slovník, ktorý vám v prípade, že potrebuje osloviť čo najväčšie množstvo zákazníkov, výborne poslúži. Zvyšok je už prax a dobrá slovná zásoba.

Zdroj: podklady/KK

Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník

Slovenský Večerník zverejňuje autorské a agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, názory, oznámenia v pôvodnom znení bez cenzúry a redakčnej úpravy podľa prvého dodatku Ústavy Spojených Štátov Amerických, ktorý doplňuje ustanovenie garantujúce úplnú slobodu slova. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo: Vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár