Ján Bync
Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Kultúra
Kategória Kultúra
avatar
4 minutové čítanie

18. ročník Cinematiku sa začína už o niekoľko dní

18. ročník Cinematiku sa začína už o niekoľko dní

Medzinárodný filmový festival Cinematik pripravuje svoj 18. ročník, ktorý sa uskutoční od 12. do 17. septembra 2023.

Počas týchto šiestich dní budú návštevníci môcť vidieť takmer 100 filmov z 26 rôznych krajín sveta. Otváracím filmom bude česko-slovenská dráma Úsvit režiséra Matěja Chlupáčka, ktorá sa stala diváckym hitom na festivale v Karlových Varoch.

Medzi ďalšie filmy, ktoré budú mať svoje slovenské premiéry na Cinematiku, patrí aj Club Zero (2023) od rakúskej režisérky Jessicy Hausner, ktorý sa uchádzal o Zlatú Palmu na festivale v Cannes. Ďalším filmom je Karaoke Blues (Fallen Leaves, 2023) od Akiho Kaurismäkiho a V plameňoch (Roter Himmel, 2023) od Christiana Petzolda.

Cinematik ponúkne aj retrospektívu tvorby režisérky Jessicy Hausner v sekcii Rešpekt, kde budú premietnuté jej filmy, a taktiež bude mať priestor na rakúske filmy v sekcii Pod lupou.

Festivalová súťaž Meeting Point Europe bude obsahovať európske filmy uplynulého roka, vrátane filmu Anatómia pádu (Anatomie d’une chute, 2023) od Justine Triet, ktorý získal Zlatú palmu na festivale v Cannes, a Blažine lekcie (Blaga’s Lessons, 2023), víťaza Karlovarského festivalu.

Domáca filmovej tvorby bude venovaná sekcia Čo dom dal, ktorá ponúkne novinky od slovenských tvorcov, vrátane filmu Svetloplachosť (Photophobia, 2023) od Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka, ktorý bol ocenený Cenou Europa Cinemas Label na festivale v Benátkach.

Cinematik bude tiež venovať pozornosť dokumentárnym filmom a obsahuje súťažnú sekciu Cimenatik.doc pre domáce dokumenty a prehliadku DokMa pre zahraničné dokumenty.

Festival bude obsahovať aj rôzne sprievodné podujatia, vrátane prednášok, masterclassov, diskusií, koncertov a ďalších kultúrnych aktivít. Súčasťou festivalu bude aj premietanie filmu Minulé životy (Past Lives, 2023) od americko-kórejskej režisérky Celine Song.

Akreditácie na festival Cinematik možno zakúpiť online na oficiálnej stránke festivalu.

© Slovenský večerník/ilustračné foto

Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník

Slovenský Večerník zverejňuje autorské a agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, názory, oznámenia v pôvodnom znení bez cenzúry a redakčnej úpravy podľa prvého dodatku Ústavy Spojených Štátov Amerických, ktorý doplňuje ustanovenie garantujúce úplnú slobodu slova. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo: Vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár