Ján Bync
Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník
Regióny
Kategória Regióny
avatar
12 minutové čítanie

17. máj – Čas zmerať si tlak!

17. máj – Čas zmerať si tlak!

Kontrolujete si niekedy krvný tlak? A viete si ho aj správne zmerať? Mnohí totiž majú vysoký tlak a vôbec o tom ani nemusia vedieť! Zmerajte si správne krvný tlak, kontrolujte si ho, a žite dlhšie!

Svetový deň hypertenzie, ktorému patrí 17. máj, vznikol pod záštitou Svetovej ligy pre hypertenziu (WHL) a pripomína sa od roku 2005. Cieľom je podporovať povedomie verejnosti o hypertenzii a povzbudiť občanov všetkých krajín k prevencii a kontrole.

Jednou z úloh Poradne zdravia, ktorá pracuje v rámci Odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ so sídlom v Prešove, sú aj pravidelné výjazdy. Meranie krvného tlaku je súčasťou vyšetrení.

Tichý zabiják

Hypertenzia, hovorí sa jej aj tichý zabiják, je hlavnou príčinou predčasných úmrtí na celom svete. Vysoký krvný tlak postihuje 40 až 50 % dospelých osôb vo veku nad 18 rokov. Do roku 2025 sa očakáva, že hypertenziou bude trpieť až 1,56 miliardy dospelých na svete. Nebezpečenstvo tohto chronického ochorenia spočíva najmä v tom, že zvýšený krvný tlak nemá takmer žiadne sprievodné symptómy, ktoré by naň upozornili. Keď sa príznaky objavia, môžu zahŕňať ranné bolesti hlavy, krvácanie z nosa, nepravidelný srdcový rytmus, zmeny videnia a hučanie v ušiach. Ťažká hypertenzia môže spôsobiť únavu, nevoľnosť, vracanie, zmätenosť, úzkosť, bolesť na hrudníku a svalové chvenie. Jediným spôsobom, ako zistiť hypertenziu, je nechať si zmerať krvný tlak odborníkom.

 Krvný tlak je sila, ktorou cirkuluje krv proti stenám telesných tepien, hlavných krvných ciev v tele. Hypertenzia nastáva, keď je krvný tlak príliš vysoký. Krvný tlak sa zapisuje ako dve čísla. Prvé systolické číslo predstavuje tlak v krvných  cievach, keď sa srdce sťahuje alebo bije. Druhé, diastolické číslo, predstavuje tlak v cievach, keď srdce medzi údermi odpočíva. Naše srdce bije v pokojových podmienkach približne 60 – 80 krát za minútu.

Optimálny tlak krvi máme vtedy, ak namerané hodnoty ukazujú 120/80 mm Hg. Pri hodnotách 120-129/80-84 mm Hg je krvný tlak stále v norme. O vysokom krvnom tlaku hovoríme pri hodnotách 130-139/85-89 mm Hg. Pri vyšších nameraných hodnotách už hovoríme o hypertenzii. Tlak krvi 140-159/90-99 mm Hg je príznakom hypertenzie prvého stupňa, hodnoty 160-179/100-109 mm Hg značia, že ide o hypertenziu druhého stupňa.

Ak patríte do rizikovej skupiny, je vhodné merať si krvný tlak častejšie aj v domácom prostredí. Základným predpokladom správneho merania je presný tlakomer a dodržiavanie základných zásad merania: Pred samotným meraním seďte v pokoji minimálne 5 minút, po väčšej námahe je potrebné počkať aj dlhšie. Manžeta musí byť vhodnej veľkosti, nesmie vám padať. Oviňte ju na pažu vo výškovej úrovni vášho srdca. Pri meraní majte ruku voľne položenú na stole a nerozprávajte. Domáce meranie je vhodné najmä pre tých, ktorí v dôsledku „syndrómu bieleho plášťa“ majú u lekára umelo zvýšený krvný tlak.

Rizikové faktory pre vznik hypertenzie: 

·         Obvod pása: muž 102 cm a žena 88 cm

·         Nedostatok fyzickej aktivity

·         Obezita (hodnota BMI vyššia ako 30)

·         Nadmerné solenie

·         Alkohol (časté a nadmerné pitie alkoholu)

·         Fajčenie

·         Stres

·         Dedičnosť

·         Vek – Najčastejšie sa objavuje u ľudí nad 35 rokov. Viac ako dve tretiny pacientov tvoria ľudia nad 65 rokov. Ženy sú ohrozené najmä po menopauze.

·         Rodinné predispozície

Ako predchádzať hypertenzii:

Pohyb - Akýkoľvek šport telu pomáha. Do organizmu sa dostane viac kyslíka a tlak sa začne znižovať. Potrebný je pravidelný pohyb, týždenne stačí 2 hodiny rýchlej chôdze alebo behu. S motiváciou vám pomôžu aj krokomery.

Chudnutie – Ak máte nadváhu, aj malý úbytok hmotnosti vám zníži krvný tlak. Dostaňte svoju hmotnosť pod kontrolu a výrazne pomôžte svojmu srdcu.

Spánok – Ak spíte menej ako 8 hodín vystavujete sa riziku zvýšeného krvného tlaku. Každou stratenou hodinou sa riziko zvyšuje až o 37%.

Vitamín C – má dôležitú úlohu pri obnove a zachovaní pružnosti ciev. Pružné cievy lepšie zvládnu zvýšený tlak krvi na cievne steny.

Stop nočnému vyjedaniu chladničky – Po jedle sa tlak krvi mierne zvýši, preto nočné vyjedanie chladničky nesie nielen riziko priberania, ale aj hypertenzie.

Nefajčite - Fajčenie zvyšuje riziko vzniku hypertenzie. Každá cigareta zvyšuje krvný tlak asi na 40 minút, pri frekvencii fajčenia 20 cigariet za deň dochádza k trvalému zvýšeniu krvného tlaku. Krvný tlak by sa mal merať do 30 až 60 minút po zapálení cigarety. Platí ale základná zásada prevencie - trvale nefajčiť.

Pridajte svoj obsah na Slovenský večerník

Slovenský Večerník zverejňuje autorské a agentúrne články, vyhlásenia, stanoviská, názory, oznámenia v pôvodnom znení bez cenzúry a redakčnej úpravy podľa prvého dodatku Ústavy Spojených Štátov Amerických, ktorý doplňuje ustanovenie garantujúce úplnú slobodu slova. Slovenský Večerník - WIS LLC podlieha len zákonom štátu Delaware v USA. S výhradou a bez obmedzenia v každom prípade a z akéhokoľvek dôvodu bude akýkoľvek spor podliehať výlučnej jurisdikcii príslušného súdu okresu Lewes v Delaware, USA. Ak chcete pridať oznam alebo článok, môžete ho publikovať zadarmo: Vytvoriť a overiť účet.

0 Komentár