Skip to content
Menu
Španielsko žiada Argentínu o verejné ospravedlnenie, predvolalo si veľvyslanca
publikované: 20 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Španielsko žiada Argentínu o verejné ospravedlnenie, predvolalo si veľvyslanca

Španielsko žiada verejné ospravedlnenie od argentínskeho prezidenta Javiera Mileia, ktorý v nedeľu počas svojej návštevy Madridu nazval manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza “skorumpovanou”. Informuje o tom agentúra AFP.

Madrid ešte v nedeľu odvolal v reakcii na predmetný výrok svoju veľvyslankyňu v Buenos Aires. Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares zároveň avizoval, že si v pondelok predvolá argentínskeho veľvyslanca. “Vysvetlím mu vážnosť situácie a budem znovu žiadať Javiera Mileia o verejné ospravedlnenie,” povedal šéf španielskej diplomacie.

Madrid odvolal ambasádorku, žiada ospravedlnenie od argentínskeho prezidenta za urážku

Nevylúčil pritom ani prerušenie diplomatických vzťahov s Argentínou, ak by k ospravedlneniu nedošlo. “Jednoznačne nechceme prijať takéto opatrenia, no ak nedôjde k verejnému ospravedlneniu, spravíme to,” dodal minister.

Argentínsky prezident pricestoval do Madridu v piatok, pričom sa nestretol so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom či inými predstaviteľmi vlády a ani s kráľom Filipom VI. Zúčastnil sa však na zhromaždení pravicových strán, ktoré v súvislosti s nadchádzajúcimi eurovoľbami organizovala španielska krajne pravicová strana Vox.

Milei na akcii vystúpil s prejavom, v ktorom odsudzoval ľavicu a obhajoval kapitalizmus voľného trhu. Ostro pritom kritizoval aj Sánchezovu manželku Begoňu Gómezovú, hoci ju priamo nemenoval, uvádza AFP.

Španielsky premiér demisiu nepodal, vyzval na zlepšenie politickej kultúry

“Svetové elity si neuvedomujú, aké deštruktívne môže byť uplatňovanie myšlienok socializmu… Nevedia, akú spoločnosť a krajinu to môže vytvoriť, aký typ ľudí držiacich sa pri moci a akú mieru zneužívania to generuje… Keď máte povedzme skorumpovanú manželku, tak je to problém, a vezmete si päť dní, na to, aby ste o tom uvažovali,” povedal argentínsky líder.

Narážal tým na konanie Sánchéza, ktorý nedávno zvažoval odstúpenie zo svojho postu práve pre vyšetrovanie svojej manželky. Vyšetrovanie sa však rýchlo skončilo a premiér zostal vo funkcii. Šéf španielskej diplomacie označil Mileiovu návštevu a vyjadrenia za “urážku”. Výroky argentínskeho prezidenta odsúdil aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Argentína sa za výroky prezidenta ospravedlniť odmieta. Tamojší minister vnútra Guillermo Francos povedal, že je práveže na Madride, aby sa ospravedlnil za svoje tvrdenia na adresu Mileia.

Zdroj: HN