Skip to content
Menu
SME SLOVANIA, BUĎME NA TO HRDÍ ❤️Cyril a Metod boli Apoštoli Slovanov
publikované: 6 júla, 2024
2 min.
SME SLOVANIA, BUĎME NA TO HRDÍ ❤️Cyril a Metod boli Apoštoli Slovanov
SME SLOVANIA, BUĎME NA TO HRDÍ ❤️

Cyril a Metod boli Apoštoli Slovanov. Tým, že si ich dnes pripomíname, zdôrazňujeme našu slovanskú podstatu – a áno, buďme hrdí na to, že sme Slovania.

1. Buďme hrdí na to, že v čase, keď sa po Amerike premávali akurát tak bizóny, my sme tu mali Veľkú Moravu, vyspelú a mocnú ríšu.

2. Buďme hrdí, že kým iné národy oslavujú krvilačných dobyvateľov, my oslavujeme svätcov, čo priniesli písmo a múdrosť.

3. Sme národ, ktorý nikdy nedobýjal cudzie, iba si chránil svoje. To nám vštepili Cyril a Metod. Našu mierumilovnú podstatu.

4. Vštepili nám úctu k rodine, úctu k tradíciám, úctu k tým najslabším. V tom je podstata Slovanov.

5. Nie je kľúčové, či sme veriaci alebo neveriaci. Všetci sa totiž hlásime k cyrilometodskej tradícii, ku ktorej patrí úcta ku koreňom.

6. Nikdy nebudeme prázdni individualisti, ani fanatickí militaristi. Vždy si v srdci ponesieme lásku k našej vlasti, hodnotu mieru a slovanskú vzájomnosť.

7. Cyril a Metod symbolicky vstúpili aj do môjho osobného života. Môj prvorodený Adamko sa narodil v bratislavskej nemocnici, ktorá nesie meno solúnskych bratov.

8. Pochopil som, čo je to byť otec. Pochopil som, že rodina je naším najvyšším zmyslom. Pochopil som to, čo učili aj Cyril a Metod.

9. Dnes viem, že na Západe musí sebavedomo zaznievať náš slovenský, cyrilometodský hlas – musíme si chrániť našu kultúru, našu svojbytnosť, naše tradície.

10. Žiadne migračné šialenstvá, žiadne rodové experimenty, žiadne individualistické ideológie, žiaden globalizačný mlynček.

11. Chráňme si to, čo tvorí našu podstatu po stáročia. To, v čo verili Štúrovci aj Davisti, Štefánik aj Dubček. Chráňme si našu národnú identitu. Slovanstvo v našich srdciach.

12. Keď som pri príležitosti porážky fašizmu vyhlásil, že vojna k nám v dejinách prichádzala zo Západu a mier z Východu, liberálom sa to nepáčilo.

13. Tak im smelo povedzme ďalšiu historickú pravdu. Aj Cyril a Metod prišli z Východu, aby k nám priniesli múdrosť a civilizačné piliere.

14. A zo Západu v tom čase prichádzala vojna a skaza – proti tej sa bránil Svätopluk, proti tej sa bránila Veľká Morava.

15. Nikdy nezabudnime na naše korene, na našu slovanskú podstatu, na to, že sme hrdí Slováci.

Progresívci nemajú vo zvyku oslavovať štátne sviatky, ktoré zvýrazňujú našu duchovnú ukotvenosť – neveria v národ či komunitu, veria len v egoizmus a individualizmus.

My dnes na rozdiel od nich slávime. Veľkolepo a úprimne. Nech žije štátny sviatok Cyrila a Metoda! Nech žijú Apoštoli Slovanov! ❤️

(Feed generated with FetchRSS)

Ľuboš Blaha – Telegram