Skip to content
Menu
Rusko odstránilo bóje z pohraničnej rieky Narva, Estónsko žiada Moskvu o podrobnosti
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Rusko odstránilo bóje z pohraničnej rieky Narva, Estónsko žiada Moskvu o podrobnosti

Ruská pohraničná stráž v noci na štvrtok odstránila bóje z rieky Narva, ktoré tam umiestnilo Estónsko na vyznačenie splavnej trasy, uviedla pohraničná stráž Estónska. Informuje o tom agentúra AFP.

“Pohraničná stráž o 3.00 h miestneho času (2.00 h SELČ) zaznamenala, že príslušníci pohraničnej stráže Ruskej federácie začali s odstraňovaním tohto plávajúceho značenia,” uviedla estónska pohraničná stráž vo vyhlásení. Bóje majú zabezpečiť, aby lode plaviace sa po rieke nevnikli do vôd druhej krajiny.

“Rusko tento rok oznámilo, že nebude súhlasiť s umiestnením približne polovice plánovaných bójí,” dodala estónska stráž.

Rusko chce zabrať väčšiu časť Baltského mora, znervózňuje Fínov a Litovcov. A popiera to

Estónska premiérka Kaja Kallasová to označila za “pohraničný incident” a dodala, že Estónsko sa na Rusko obrátilo so žiadosťou o informácie.

“Toto je pohraničný incident, ktorého presné okolnosti objasňujeme,” uviedla pre médiá. Dodala, že Rusko používa nástroje súvisiace s hranicami na vytváranie strachu a úzkosti, ktoré spôsobujú neistotu v spoločnosti.

Rieka Narva na severovýchode Estónska tvorí prírodnú hranicu s Ruskou federáciou. Pobaltské krajiny majú s Moskvou napäté vzťahy najmä pre ruskú inváziu na Ukrajinu, pripomína AFP.

Ruské ministerstvo obrany v utorok zverejnilo návrh, podľa ktorého Moskva plánuje od januára 2025 zmeniť svoje teritoriálne vody úpravou námorných hraníc s Fínskom a Litvou v Baltskom mori v okolí Kaliningradu a vo Fínskom zálive.

Litva v stredu oznámila, že si v tejto súvislosti predvolala ruského diplomata.

Zdroj: HN