Skip to content
Menu
Ruská Čiernomorská flotila sa ďalej zmenšila, píšu médiá po oznámení o zničení mínolovky
publikované: 19 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Ruská Čiernomorská flotila sa ďalej zmenšila, píšu médiá po oznámení o zničení mínolovky

Ruská Čiernomorská flotila ďalej riedko, píšu dnes ukrajinské médiá po oznámení ukrajinského námorníctva o potopení ruskej mínolovky Kovrovec v noci na dnes. 

Námorníctvo sa zdržalo podrobností, podobne aj ukrajinský generálny štáb, ktorý sa o zničení lode zmienil v situačnom prehľade, a ukrajinské ministerstvo obrany zablahoželalo bojovníkom, ktorí sa postarali o “ďalší zlý deň Čiernomorskej flotily”. Ruská strana sa nevyjadrila, čo však v podobných prípadoch býva obvyklé.

Útok na pobrežie Krymu

Útok sa pravdepodobne odohral pri pobreží okupovaného Krymu, kde kotví väčšina Čiernomorskej flotily, ale presné miesto nebolo potvrdené, napísal americký časopis Newsweek na svojom webe. Nie je jasné, aká zbraň bola použitá na potopenie mínolovky.

Rusko a Ukrajina pokračujú v útokoch bezpilotných lietadiel. Kyjev zničil 30 dronov

Spresnený nebol ani osud posádky, ktorá má pri lodiach tejto triedy (Projekt 266, Yurka v kóde NATO) 68 mužov, dodal časopis s tým, že sa ani nevie, či v momente útoku boli námorníci na palube. Ukrajinská strana tvrdí, že v sobotu Rusko v bojoch prišlo o 1210 mužov, dodal časopis.

Rusko stratu lode ani ďalšie straty, ako ich uvádza ukrajinské velenie, nepotvrdilo.

Ruskom dosadený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev podľa denníka Izvestija dnes uviedol, že pri nočnom raketovom útoku ukrajinských síl bolo v meste poškodených niekoľko domov, nikto však nebol zranený. 

Rusko nebuduje flotilu

Ruský špecializovaný portál Topwar.ru v noci zverejnil pod titulkom “Hrôza letiaca na krídlach noci” článok o úspešnom nasadení ukrajinských bezposádkových člnov, námorných dronov, proti ruskej Čiernomorskej flotile ako o zbrani, ktorá môže zásadne zmeniť taktiku budúcich námorných vojen.

Problém autor vidí v tom, že Rusko stavia lode, ale nebuduje flotilu, a zlyhalo pri vybudovaní systému, ktorý by veliteľom flotily zabezpečoval situačný prehľad.

Ruská Čiernomorská flotila sa počas vojny ukázala obzvlášť zraniteľnou, píše Newsweek. Podľa odhadu Legion Magazine bola tretina flotily – viac ako dve desiatky plavidiel – zrejme potopená či vyradená z boja počas 27 mesiacov od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022.

Ruská Slavjanská ropná rafinéria po dronových útokoch prerušila prevádzku

 “Najzraniteľnejšími sa ukázali hliadkové a výsadkové lode, čo ukazuje vysokú účinnosť ukrajinských prostriedkov,” uviedla v marci agentúra Molfar, špecializujúca sa na spravodajské poznatky z otvorených zdrojov. “Straty veľkých výsadkových lodných a fregát zmenšili schopnosť agresora viesť rozsiahle námorné operácie, čo má dlhodobé strategické dôsledky pre ruskú flotilu,” dodala.

Začiatkom tohto roka ruské sily presunuli väčšinu flotily z obvyklej základne v Sevastopole na Kryme “kvôli zvýšenému riziku ukrajinských útokov”, zaznamenalo v marci britské ministerstvo obrany. Upozornilo, že kľúčovú úlohu pri ochrane najcennejších lodí Čiernomorskej flotily teraz zohráva prístav Novorossijsk na severovýchode Čierneho mora.

Ukrajina sa usiluje o navrátenie Krymského polostrova, ktorý ruský prezident Vladimir Putin v rozpore s medzinárodným právom pripojil k Rusku na jar 2014.

Zdroj: HN