Skip to content
Menu
Rozvoj cyklodopravy je naším spoločným cieľom
Regióny
publikované: 24 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Rozvoj cyklodopravy je naším spoločným cieľom
Regióny

Rozvoj cyklodopravy v Malackách je spoločným cieľom obyvateľov a miestnych autorít. Túto myšlienku zdôraznila nedávna cyklojazda, ktorá sa konala v sobotu 8. júna a privítala päťdesiat cyklistov a cyklistiek. Tento podujatý, organizovaný iniciatívou Malacky na kolo a OZ Malacké pohľady, odštartoval z nového Námestia u Severínka. Cieľom bolo pripomenúť dôležitosť budovania bezpečnej cyklistickej infraštruktúry.

Cyklojazda prešla viac ako hodinu dlhou trasou s jednou prestávkou na sídlisku Juh. Účastníci jazdili v pomalom tempe, aby sa prispôsobili aj prítomnosti detí. Podľa organizátorov Miroslava Konečného: „Každý cyklista, ktorý volí bicykel, prispieva k riešeniu dopravných problémov v meste, pretože každý cyklista je jedno auto menej na cestách alebo parkoviskách.“

Trasa cyklojazdy zahŕňala aj miesta v Malackách, kde ešte nie sú vybudované cyklotrasy, čo bolo zamerané na upozornenie na ich potrebu. Jedným z najpálčivejších problémov je spojenie so sídliskom Juh, ktoré stále nemá bezpečnú cyklotrasu do centra mesta, na železničnú stanicu ani do priemyselného parku.

Viceprimátor Milan Ondrovič nedávno zverejnil zaujímavé informácie o využívaní cyklotrás v Malackách, kde zaznamenal vysoký počet cyklistov. Napríklad od začiatku roka prešlo cyklotrasou pred súdom na Mierovom námestí takmer 61-tisíc cyklistov, pričom v máji bolo rekordných takmer 18-tisíc prejdení. „Tieto čísla nás neuveriteľne tešia, pretože v porovnaní s počtom obyvateľov sa dostávame na úplnú špičku Slovenska,“ dodal viceprimátor.

V rámci plánov na budúcnosť sa diskutuje o dvoch variantoch pre cyklistické spojenie so sídliskom Juh: zjednosmernenie Štúrovej ulice alebo vybudovanie segregovanej cyklocesty popri Stupavskej a generála M. R. Štefánika.

„Rozvoj cyklodopravy je naším spoločným cieľom,“ uzavrel viceprimátor Ondrovič. „Mesto sa bude snažiť pokračovať v spolupráci s iniciatívou Malacky na kolo, aby sme zlepšili životné prostredie a dopravné podmienky pre všetkých obyvateľov.“

©Slovenský večerník/ilustračné foto