Skip to content
Menu
Rostovská oblasť vytvára “nárazníkovú zónu” s okupovanou časťou Ukrajiny, bude tam platiť špeciálny režim
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Rostovská oblasť vytvára “nárazníkovú zónu” s okupovanou časťou Ukrajiny, bude tam platiť špeciálny režim

Gubernátor Rostovskej oblasti na juhozápade Ruska nariadil na hranici s okupovanou časťou Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny zriadiť päťkilometrovú “zvláštnu zónu”.

V nej má platiť podobný režim ako predtým v pohraničnom pásme, napísal dnes na svojom webe ruský denník Kommersant s odvolaním sa na gubernátorovo nové nariadenie.

Scenáre ukrajinskej porážky: pohromou by boli pre Európu všetky. Totálnu okupáciu by asi kontinent neustál

V zóne so zvláštnym právnym režimom bude povolený pohyb len s osobnými dokladmi. O priblížení sa k hranici na menej ako 100 metrov bude nutné s dvanásťhodinovým predstihom upovedomiť oblastnú pohraničnú správu ruskej tajnej služby FSB.

Pod ňou v Rusku patrí pohraničná stráž.

Tieto opatrenia majú Rostovskú oblasť ochrániť pred prenikaním teroristov, extrémistov a ich pomocníkov, pred ilegálnou prepravou zbraní, munície a ďalších prostriedkov použiteľných pri sabotážach, dodal denník.

„Hon na našich priateľov.“ Rusko rozvíja po atentáte na Fica a smrti prezidenta Iránu konšpiračné teórie

“Nárazníková zóna” podľa ruskej redakcie BBC znamená uzavretie hranice, ktorá predtým bývala štátna. Teraz je v Rusku pokladaná len za administratívnu hranicu s “ľudovými republikami”, vyhlásenými proruskými separatistami v Doneckej a Luhanskej oblasti.

Tie Rusko predvlani na jeseň v rozpore s medzinárodným právom anektovalo, podobne ako dva ďalšie ukrajinské regióny, alebo už na jar 2014 ukrajinský polostrov Krym. Väčšina krajín sveta tieto anexie neuznáva.

Zdroj: HN