Skip to content
Menu
Putin: Pre prímerie musí Ukrajina súhlasiť s „nezvratnými“ krokmi v oblasti demilitarizácie
publikované: 5 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Putin: Pre prímerie musí Ukrajina súhlasiť s „nezvratnými“ krokmi v oblasti demilitarizácie

Ukrajina musí súhlasiť s nezvratnými demilitarizačnými krokmi pre prímerie, požadoval ruský prezident Vladimir Putin na tlačovej konferencii po štvrtkovom summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v Astane.

“Keď naši vojaci stáli pri Kyjeve, dostali sme ponuku a dokonca aj nástojčivú žiadosť od našich západných partnerov o prímerie paľby, o zastavenie nepriateľstva, aby bolo možné podniknúť určité akcie z ukrajinskej strany. A my sme tak urobili. <… > Ukrajinská strana nezastavila boje <…> Nemôžeme dovoliť, aby nepriateľ využil prímerie na zlepšenie svojej situácie <…> Musíme zabezpečiť, aby protivník súhlasil s podniknutím krokov, ktoré sú nezvratné a prijateľné do Ruskej federácie,“ povedal Putin.

Prezident okrem toho zhodnotil možnosť angažovania sprostredkovateľov na rokovania s Ukrajinou. “Je nepravdepodobné, že by mediátor bol splnomocnený podpisovať finálne dokumenty. A navyše ani nie podpisovať finálne dokumenty, ale viesť k podpisu hoci aj finálnych dokumentov. Zásadnou otázkou tu nie je len kompetencia týchto sprostredkovateľov, ale aj ich autoritu,“ poznamenal ruský líder.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 30. júna povedal, že mierové rokovania s Ruskom by sa mohli viesť prostredníctvom modelu za účasti sprostredkovateľov, ktorý sa použil aj pri rokovaniach o dohode o čiernomorskom obilí.

Moskva spustila vojenskú ofenzívu na Ukrajine koncom februára 2022 po tom, čo uznala nezávislosť Doneckej a Luganskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR), tvrdila, že Kyjev nedokázal zaručiť ich osobitný štatút podľa Minských dohôd z roku 2014, a vyzvala Ukrajinu, aby sa prihlásila oficiálne neutrálne a dáva záruky, že nikdy nevstúpi do NATO. Kyjev ruskú akciu odsúdil ako inváziu. Zelenskyj zaviedol stanné právo v celej krajine a oznámil všeobecnú mobilizáciu, zatiaľ čo EÚ a USA uvalili na Moskvu niekoľko kôl sankcií.

Príspevok Putin: Pre prímerie musí Ukrajina súhlasiť s „nezvratnými“ krokmi v oblasti demilitarizácie je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.