Skip to content
Menu
Progresívne Slovensko navrhuje povinné zverejňovanie záznamu z obecných zastupiteľstiev
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Progresívne Slovensko navrhuje povinné zverejňovanie záznamu z obecných zastupiteľstiev

Obce nad 1000 obyvateľov by mohli povinne vytvárať a zverejňovať záznam z rokovania obecného zastupiteľstva. Vyplýva to z novely zákona o obecnom zriadení, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci za PS. Chcú tak zvýšiť informovanosť obyvateľov a ich účasť na politickom živote ich samosprávy.

“Súčasné možnosti zapojenia verejnosti do verejnej správy sú obmedzené, a to v mnohých samosprávach iba prostredníctvom osobnej účasti na obecných zastupiteľstvách. Avšak počas obdobia pandémie COVID-19 sme videli úspešnú implementáciu online prenosov zasadnutí, čo nás motivuje k ich zavedeniu aj do budúcnosti. Zvýšením dostupnosti online prenosov zasadnutí sa otvára nová možnosť pre obyvateľov sledovať a aktívne sa zapájať do verejných diskusií a rozhodovania,” tvrdia predkladatelia.

Štátnické gesto podľa Tarabu: Po atentáte na premiéra Fica „neťahali“ ľudí pod okná opozície

Okrem toho podľa nich zmena podporuje transparentnosť a otvorenosť samosprávy, čím sa aj zvyšuje dôvera občanov v ich inštitúcie a posilňujú sa demokratické princípy. “Navyše, online prenosy pomáhajú prekonať geografické a časové obmedzenia, čo zabezpečuje inkluzívnejšiu účasť verejnosti,” dodali predkladatelia.

Účinnosť by mohla zmena v prípade jej schválenia nadobudnúť od 1. novembra 2024.

Zdroj: HN