Skip to content
Menu
Pri izraelskom útoku neďaleko mesta Rafah zahynulo najmenej 35 ľudí, poľné nemocnice zažívali nápor
publikované: 27 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Pri izraelskom útoku neďaleko mesta Rafah zahynulo najmenej 35 ľudí, poľné nemocnice zažívali nápor

Najmenej 35 ľudí zahynulo a desiatky sa zranili v nedeľu pri izraelských útokoch neďaleko mesta Rafah na juhu palestínskeho územia, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Gaze riadené hnutím Hamas, píšu agentúry Reuters a AFP.

Izraelská armáda tvrdí, že útok na Rafah bol vedený proti “legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií”.

K útoku došlo vo štvrti Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí po tom, ako mnohí utiekli z východných oblastí mesta, v ktorých izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu.

Medzinárodný výbor Červeného kríža uviedol, že jedna z jeho poľných nemocníc prijímala “prílev zranených, ktorí hľadali starostlivosť v súvislosti so zraneniami a popáleninami”, a informoval, že aj ostatné nemocnice prijímali veľký počet pacientov.

“Naše tímy robia všetko pre záchranu životov,” uviedol výbor vo vyhlásení.

Ozbrojené krídlo Hamasu spustilo raketový útok na Tel Aviv

Izrael začal pozemnú operáciu v Rafahu začiatkom mája. Izraelská armáda v nedeľu uviedla, že na centrálne oblasti krajiny bolo z Rafahu bolo vypálených najmenej osem rakiet.

Ozbrojené krídlo hnutia Hamas na Telegrame uviedlo, že zaútočilo na Tel Aviv “veľkou raketovou paľbou v reakcii na sionistické masakry proti civilistom”.

Neskôr v nedeľu izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že jej letectvo v reakcii uskutočnilo údery na Rafah.

“Pred chvíľou lietadlo (izraelskej armády) zasiahlo komplex Hamasu v Rafahu, v ktorom operovali významní teroristi Hamasu,” uviedla armáda. Dodala, že je si “vedomá správ, ktoré naznačujú, že v dôsledku zásahu a vznieteného požiaru bolo v oblasti zranených niekoľko civilistov”.

Úrad palestínskeho prezidenta obvinil Izrael z úmyselného útoku na centrum pre vysídlené osoby v Rafahu. “Spáchanie tohto ohavného masakru izraelskými okupačnými silami je výzvou pre všetky medzinárodné legitímne rezolúcie,” uviedol vo vyhlásení úrad.

Zdroj: HN