Skip to content
Menu
Predaj áut v Európskej únii vzrástol v apríli najviac za pol roka, najvýraznejšie v Španielsku
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Predaj áut v Európskej únii vzrástol v apríli najviac za pol roka, najvýraznejšie v Španielsku

Predaj nových áut v Európskej únii vzrástol minulý mesiac medziročne o takmer 14 percent, čo predstavuje najvýraznejší rast za posledný polrok. Uviedlo to v stredu Európske združenie výrobcov automobilov, píšu portály RTÉ a tradingeconomics.

V Európskej únii sa v apríli predalo zhruba 914.000 áut, čo predstavuje medziročne rast o 13,7 percenta. To je výrazný obrat v porovnaní s marcom, v ktorom predaj áut v EÚ klesol o 5,2 percenta.

Aprílový rast predaja je tak najvyšší od októbra minulého roka. Podporil ho solídny dopyt na všetkých kľúčových trhoch, k čomu však prispeli aj dva pracovné dni navyše oproti aprílu minulého roka.

Soul má pre Žilinu v zálohe žolíka. Konkurovať má aj lacným autám z Trnavy

Zo štyroch najväčších ekonomík EÚ najvýraznejšie rástol predaj áut v Španielsku, a to o 23,1 percenta. O dvojciferné hodnoty sa zvýšil aj v Nemecku a vo Francúzsku. V Nemecku predaj áut vzrástol o 19,8 percenta a vo Francúzsku o 10,9 percenta. Solídny rast zaznamenal aj v Taliansku, aj keď tempo rastu dvojcifernú úroveň nedosiahlo. V porovnaní s aprílom minulého roka sa predaj áut v Taliansku zvýšil o 7,7 percenta.

Predaj čisto elektrických áut vzrástol o 14,8 percenta na 108 500. Podiel týchto vozidiel na európskom trhu sa tak udržal na predchádzajúcej úrovni okolo 12 percent. Spomedzi troch najväčších trhov pre batériové elektrické vozidlá (BEV) sa ich predaj výrazne zvýšil vo Francúzsku a v Belgicku, kde rast dosiahol dvojcifernú úroveň.

Vo Francúzsku predaj BEV vzrástol v apríli o 45,2 percenta a v Belgicku o 41,6 percenta. Na treťom kľúčovom trhu s týmito vozidlami, v Nemecku, predaj zaznamenal mierny pokles o 0,2 percenta.

Za štyri mesiace od začiatku roka sa predaj áut v Európskej únii zvýšil medziročne o 6,6 percenta na takmer 3,7 milióna. V podobnom rozsahu vzrástol aj objem predaja BEV, keď rast týchto vozidiel dosiahol 6,4 percenta na 442-tisíc.

Zdroj: HN