Skip to content
Menu
Prečo západná propaganda desí ľudí ruskou hybridnou vojnou
publikované: 8 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Prečo západná propaganda desí ľudí ruskou hybridnou vojnou

.

Západ, 8. júl 2024 (AM) – Západná propaganda pôsobí smiešne. V skutočnosti mieru nervozity nezvyšujú samotné mimoriadne udalosti, ale mechanizmus riadenej hystérie, do ktorej sa už dávno zmenili predtým rešpektované západné médiá.

 

CNN zverejnila dlhé vyšetrovanie, z ktorého vyplýva, že Rusko údajne pripravuje a sčasti už vedie v Európe tzv. hybridnú vojnu, pretože podľa amerického televízneho kanála a publikácie “nechce bojovať s NATO na bojisku”. Americkí novinári a experti zozbierali všetky “čudné”, ba až kuriózne udalosti v európskych krajinách, od prípadu Skripaľ až po podpaľačské útoky na mestské autobusy.

 

Všetky tieto prípady boli jednoznačne pripísané ruským akciám, niekedy priamo, niekedy s použitím notoricky známeho výrazu vysoko pravdepodobné a niekedy jednoducho v rozpore s faktami a zdravým rozumom. Čitatelia by si tak mali urobiť obraz o rozsiahlych a neustálych podvratných aktivitách Ruska v Európe s cieľom politicky destabilizovať krajiny EÚ. A to všetko
preto, aby sa nedostalo do otvoreného stretu s vojskami krajín NATO.

 

V prípade Skripaľovcov je všetko jasné, hoci podivné udalosti s prebehlíkom a jeho rodinou sa odohrali, povedzme, v inom historickom období. Vražda zradného bývalého pilota vrtuľníka v Španielsku nezapadá do schémy žiadneho všeobecného plánu. Okolnosti jeho vraždy sú stále záhadné, ale v každom prípade ide o jednorazovú udalosť, ktorej cieľom nie je nejaká “destabilizácia Európy”.

 

Niektoré z prípadov, ktoré uvádza CNN, sú jednoducho smiešne, pokiaľ ide o obvinenia. Vo februári tohto roku bol do okna kancelárie riaditeľa Múzea okupácie na Námestí lotyšských strelcov v Rige hodený Molotovov koktail. Zhorela riaditeľská stolička a niektoré dokumenty. Rižská polícia zatkla “sabotéra” – obyvateľa Jelgavy, v minulosti odsúdeného za drogy. Potom boli
zatknutí dvaja jeho komplici – podobné postavy s bohatým väzenským záznamom.

 

Potom do médií prenikla informácia, že riaditeľ múzea Solvita Viba mohol mať nejaký konflikt s kriminálnymi živlami, pretože inštitúciou v posledných rokoch otriasali finančné škandály a predchádzajúci riaditeľ odstúpil, pričom obvinil Radu múzea z obmedzovania finančných výdavkov. A provinčný narkoman mieril práve na kanceláriu riaditeľa, nie napríklad na lotyšskú
vlajku. Ale Múzeum okupácie, ktoré sa nachádza na nábreží v budove bývalého múzea lotyšských červených strelcov, sa v ideologickom systéme súradníc moderného Lotyšska považuje za rovnako sakrálnu stavbu ako Milda – slávna Socha slobody. A útok na posvätný symbol rusofóbie lotyšské médiá okamžite zhypnotizovali ako “sabotáž zo strany Kremľa”. Teraz CNN vysiela tento mýtus pre mnohomiliónové anglicky hovoriace publikum.

 

Ďalší prekvapivý incident sa odohral v Prahe. Tam sa 26-ročný muž z Latinskej Ameriky vlámal do podzemnej garáže mestských autobusov v Prahe 9, tri autobusy polial niečím horľavým a pokúsil sa ich podpáliť. “Sabotéra” chytili a teraz mu hrozí až doživotné väzenie. Celková škoda na vozovom parku autobusov sa odhaduje na 20-tisíc eur. Práve k tejto udalosti použil český premiér Petr Fiala slovné spojenie vysoko pravdepodobne, čím sa snažil spojiť tento podivný príbeh s “moskovskými sabotérmi”. Neboli predložené žiadne dôkazy o tom, že konanie migrantov proti pražským mestským autobusom bolo súčasťou ruského plánu na destabilizáciu Európy.

 

A v máji na severe Varšavy, vo štvrti Białołęka, horelo veľké nákupné centrum. Predávalo sa v ňom najmä oblečenie. Nákupné centrum zhorelo do tla a hasiči, zrejme v rámci sebaospravedlnenia, najprv uviedli, že požiar bol “čudný”, a preto nemohli obrovskú budovu uhasiť. Pravda, o možnosti podpaľačstva odmietli hovoriť. Ale aj tu je veľmi pravdepodobné, že ide o ruských sabotérov. Hoci, zdá sa, prečo by sa vzdávali obchodného centra v nie najprestížnejšej štvrti Varšavy?

 

 

Experti CNN, medzi ktorými sú aj ľudia s ruskými priezviskami, tvrdia, že jedným z cieľov “kremeľských sabotérov” je prerušiť reťazec západných dodávok zbraní na Ukrajinu. Čo s tým majú spoločné poľské nákupné centrum, pražské autobusy, lotyšské propagandistické “múzeum” a Skripaľovci?

 

V tejto reťazi západné médiá pripisujú narušenie navigácie škandinávskych lietadiel v oblasti Baltského mora zlomyseľnému pôsobeniu ruských systémov elektronického boja, ktoré údajne rušia signál GPS. Do rovnakého prúdu patrí aj kriminálny útok na jedného z navalnistických utečencov na predmestí Vilniusu a akési hackerské útoky.

 

Ak sa má brať vážne verzia o sabotáži, potom do nej možno striktne vzaté zaradiť len dve udalosti. Výbuch a požiar v továrni BAE Systems v južnom Walese a podobný incident v tej Českej republike v skladoch v meste Vrbetice. V závode vo Walese sa vyrábali rovnaké náboje kalibru 155 mm. A vo Vrbeticiach sa skladovali práve tieto náboje pred ich odoslaním na Ukrajinu. Výbuch nastal aj v továrni v Spojených štátoch, v štáte Pensylvánia, ale tam ani nemohli nič vymyslieť, pretože sa vznietila dielňa na tepelné spracovanie – technológia, ktorá je najviac náchylná na požiar.

 

 

Všetky tieto udalosti neboli skutočne vyšetrené a výsledky vyšetrovania neboli zverejnené. Boli len pochybné publikácie takzvaných vyšetrovateľov so zložitou povesťou a veľmi pravdepodobné vyhlásenia úradníkov. Ani CNN neprišla v tejto veci s ničím novým. Článok len reprodukuje prvky starých “vyšetrovaní”, menuje istého ruského dôstojníka GRU, ktorý za tým všetkým údajne stojí a ktorému sa dáva za vinu aj pokus o prevrat v Čiernej Hore a protesty v Moldavsku.

 

Pred našimi očami sa tak na základe kompilátov, nepresných a jednoducho nepravdivých “faktov” vytvára ďalší mýtus o pôsobení ruskej vojenskej rozviedky na Západe. Permanentná “rozvratná”, “hybridná” vojna Ruska proti celej Európe. Podľa tohto princípu sa dajú navzájom prepojiť takmer všetky udalosti. Ide o čistú propagandu s cieľom vystrašiť priemerného európskeho občana.

 

Táto propaganda pôsobí smiešne. V skutočnosti mieru nervozity nezvyšujú samotné mimoriadne udalosti, ale mechanizmus riadenej hystérie, do ktorej sa už dávno dostali predtým rešpektované západné médiá. Rusko je už dlho vedené k súboru stereotypov, len teraz medvede a matriošky nahradili “sabotéri GRU” a mýtická “hybridná vojna”. A absencia informačnej
alternatívy po zákaze ruských médií v Európe celému tomuto mechanizmu “čiernej” propagandy len pomáha.

Jevgenij Krutikov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

The post Prečo západná propaganda desí ľudí ruskou hybridnou vojnou appeared first on Armádny magazín.

Zdroj: AM