Skip to content
Menu
Postavte si na parapet stromček šťastia. Priťahuje peniaze, ale najzvláštnejšie je, čo robí v noci
publikované: 1 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Postavte si na parapet stromček šťastia. Priťahuje peniaze, ale najzvláštnejšie je, čo robí v noci

1.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jus_Ol).

Strom šťastia je jednou z najobľúbenejších črepníkových rastlín. Je veľmi nenáročný na pestovanie, preto sa často odporúča začiatočníkom v pestovaní. Jeho názov nie je náhodný. Mnohí ľudia veria, že tučnolist vajcovitý má magické vlastnosti.

Aké vlastnosti má tučnolist?
Foto: shutterstock/Jus_Ol

Tučnolist vajcovitý sa nazýva strom šťastia alebo strom peňazí. Rastie veľmi pomaly a za rok dokáže predĺžiť svoje stonky len o niekoľko centimetrov. Má mäsité, vajcovité a lesklé listy. Malé biele alebo ružové kvety sa objavujú len na koncoch výhonkov u starších druhov. Rastlina nie je veľmi náročná na pestovanie, preto sa tak často vyskytuje vo vašich domácnostiach.

Ako vyzerá strom šťastia? Postavte si ho na parapet a on vám to vráti

Strom šťastia potrebuje veľa slnka, preto je najlepšie umiestniť ho na južný parapet. Počas dňa potrebuje minimálne štyri hodiny priameho slnečného svetla. Teplota v miestnosti, kde je umiestnený, by mala byť približne 22 stupňov C. Tučnolist najlepšie rastie v priepustnom substráte.

Tučnolist vajcovitý umiestnite na južný parapet.
Foto: shutterstock/Mid Tran Designer

Možno ho zasadiť do špeciálnej pôdy pre sukulenty a kaktusy a doplniť hrubým pieskom v pomere 3:1. Na dno kvetináča treba nasypať vrstvu malých kamienkov a zasypať zeminou. Verí sa, že strom peňazí prináša šťastie, lásku a bohatstvo. Majstri feng-šuej veria, že rastlina zlepšuje náladu. Čím plnší je jej tvar, tým lepšie sa vedľa nej cítite.

Čistí strom šťastia vzduch? Odlišuje sa od iných rastlín

Podľa Číňanov tučnolist rozptyľuje zlú energiu a pomáha vám relaxovať. To však nie sú jeho jediné vlastnosti. Je to jedna z mála rastlín, ktorá v noci uvoľňuje kyslík nahromadený počas dňa a absorbuje oxid uhličitý. Tento mechanizmus sa nazýva fotosyntéza CAM (crassulacean Acid Metabolism). Zatiaľ čo u iných rastlín sú prieduchy cez deň otvorené, u tučnolistu sú zatvorené. To chráni rastlinu pred stratou vody a znamená, že kyslík nemá ako uniknúť, takže sa hromadí v strome. Stomatálny aparát sa otvára len v noci a vtedy uvoľňuje kyslík a absorbuje toxické organické zlúčeniny. Týmto spôsobom rastlina čistí vzduch.

Tučnolist v noci uvoľňuje kyslík nahromadený počas dňa a absorbuje oxid uhličitý.
Foto: freepik/@jannoon028

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Strom šťastia sa zasype novými kvetmi. Musíte však pamätať na toto

Rozpustite vo vode a zalejte tučnolist. Tento kondicionér mu vráti sviežu zelenú farbu

The post Postavte si na parapet stromček šťastia. Priťahuje peniaze, ale najzvláštnejšie je, čo robí v noci appeared first on Vášeň v tebe.