Skip to content
Menu
ORBÁN: “Koniec vojny závisí od „rozhodnutia troch svetových mocností: USA, Európskej únie a Číny“
publikované: 8 júla, 2024
Menej ako minútu min.
ORBÁN: “Koniec vojny závisí od „rozhodnutia troch svetových mocností: USA, Európskej únie a Číny“

Viktor Orbán po návštevách Ruska a Ukrajiny minulý týždeň neohlásene dnes navštívil Čínu. Cieľom jeho ciest bola diskusia o perspektívach mierového riešenia konfliktu na Ukrajine. Maďarský premiér ocenil „konštruktívne a dôležité iniciatívy“ Číny na dosiahnutie mieru a označil Peking za stabilizujúcu silu uprostred globálnych turbulencií.

Čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí apeloval na svetové mocnosti, aby povzbudili Rusko a Ukrajinu, aby pokračovali v priamom dialógu a rokovaniach – uvádza AP News.

Pripomeňme, že Viktor Orbán pricestoval do Moskvy v piatok po tom, čo Maďarsko prevzalo polročné rotujúce predsedníctvo v Európskej únii. Orbán uviedol, že počet krajín, ktoré sa môžu rozprávať s oboma bojujúcimi stranami klesá a Maďarsko sa stáva jedinou krajinou v Európe, ktorá sa môže rozprávať s každým. Jeho stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyvolalo kritiku zo strany ostatných lídrov EÚ, ktorí varovali, že nemôže hovoriť za celú Úniu.

Orbán na Facebooku napísal, že koniec vojny závisí od „rozhodnutia troch svetových mocností: USA, Európskej únie a Číny“.

Za Orbánovej vlády si Maďarsko vybudovalo významné politické a ekonomické väzby s Čínou, vrátane množstva čínskych zariadení na výrobu batérií pre elektrické vozidlá.

Frustrácie v rámci EÚ a NATO

“Čína svojim spôsobom aktívne presadzuje mierové rokovania a povzbudzuje a podporuje všetky snahy vedúce k mierovému riešeniu krízy,” povedal Si Ťin-pching a dodal, že základné návrhy Číny a Maďarska a smer ich úsilia sú rovnaké a Čína je ochotná zostať v komunikácii s Maďarskom a všetkými relevantnými stranami – uvádza čínska mediálna platforma Xinhua. 

Príspevok ORBÁN: “Koniec vojny závisí od „rozhodnutia troch svetových mocností: USA, Európskej únie a Číny“ je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.