Skip to content
Menu
Okamžite odstraňuje mach, trávu a burinu z dlažby. Zmiešajte 3 zložky a nastriekajte
publikované: 23 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Okamžite odstraňuje mach, trávu a burinu z dlažby. Zmiešajte 3 zložky a nastriekajte

23.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gph-foto.de).

Dlažba pred domom by mala byť ozdobou pozemku, ale často ju hyzdí mach, burina alebo tráva rastúca v prasklinách. Tieto nepríjemné rastliny robia dlažbu zanedbanou a spôsobujú jej škody. Dokážete sa ich zbaviť bez námahy? Zistite, ako účinne odstrániť mach z dlažby pomocou americkej zmesi 3 jednoduchých zložiek.

Zistite, ako účinne odstrániť mach z dlažby.
Foto: shutterstock/gph-foto.de

Poškodzuje mach dlažobné kocky?

Dlažobné kocky sú jedným z najobľúbenejších materiálov na spevnenie povrchov. Príjazdové cesty a chodníky pred domom sú estetické, trvanlivé a odolné voči náročným poveternostným podmienkam. Vydláždené povrchy vyzerajú krásne, kým ich nezačne zarastať mach alebo iné nežiaduce rastliny – steblá trávy alebo burina akéhokoľvek druhu. Žiaľ, stáva sa to pomerne často, najmä v oblastiach, kde je veľa tieňa a vlhkosti. Mach sa spočiatku objavuje v medzerách medzi dlažbou, ale časom sa rozšíri ešte ďalej a prerastie na samotnú dlažbu.

V rozpore so zdaním nie je mach na dlažbe len estetickým problémom. Predovšetkým spôsobuje zadržiavanie vody, čo spôsobuje vážne poškodenie povrchu. Dlažobné kocky vďaka svojej pórovitej štruktúre absorbujú vlhkosť, čo prispieva k znehodnoteniu materiálu – po niekoľkých rokoch môže byť potrebná jeho výmena. Burina a mach, ktoré rastú v prasklinách, tlačia dlažobné kocky od seba, čo vedie k nerovnostiam alebo dokonca k prasklinám. Ak sa nežiaduce rastliny systematicky neodstraňujú, môže dôjsť k vážnym škodám.

Mach nielenže vyzerá škaredo, ale poškodzuje aj dlažbu.
Foto: youtube.com/@TrugreenUk

Ako účinne odstrániť mach z dlažby?

Musí odstraňovanie machu, buriny a trávy z dlažby znamenať namáhavé drhnutie povrchu alebo ručné vyberanie? Nie nevyhnutne. S nežiaducimi rastlinami si môžete poradiť jednoduchým spôsobom – bez námahy a bez použitia agresívnych chemikálií. Stačí si pripraviť sprej z troch zložiek: octu, epsomskej soli a prostriedku na umývanie riadu. Tu je návod na jeho prípravu:

Do 1 litra liehového octu pridajte 4 polievkové lyžice epsomskej soli a 1 čajovú lyžičku prostriedku na umývanie riadu;

Zmes dôkladne premiešajte a nalejte ju do fľaše s rozprašovačom.

Pomocou rozprašovača postriekajte dlažbu na miestach, kde sa objavil mach a burina. Ošetrenie opakujte niekoľko dní. Recept na túto zmes som získal od priateľa žijúceho v USA, ktorý sa takto zbavuje machu zo svojej príjazdovej cesty. Spočiatku som neveril, že to bude účinné, ale prinieslo to vynikajúce výsledky – po niekoľkých aplikáciách rastliny zhnedli a vyschli. Podmienkou je, aby sa postrek aplikoval len počas veľmi teplých, slnečných a bezdažďových dní.

Na odstránenie machu môžete použiť domáci prostriedok vyrobený z octu, epsomskej soli a prostriedku na umývanie riadu.
Foto: shutterstock/vladdon

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Jednoduchý spôsob čistenia dlažobných kociek. Mastné škvrny, burina a mach zmiznú

Vezmite z kuchyne a posypte ňou kocku. Zbavíte sa buriny a machu rýchlejšie, ako by ste dokázali napočítať do troch

The post Okamžite odstraňuje mach, trávu a burinu z dlažby. Zmiešajte 3 zložky a nastriekajte appeared first on Vášeň v tebe.