Skip to content
Menu
Odsúdený expolicajt Kučerka žiada obnovu konania, súd už vytýčil termín nasledujúceho pojednávania
Aktuálne
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Odsúdený expolicajt Kučerka žiada obnovu konania, súd už vytýčil termín nasledujúceho pojednávania
Aktuálne

2.6.2024 (SITA.sk) – Právoplatne odsúdený bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Marián Kučerka žiada o obnovu konania v jeho prípade. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní Špecializovaného trestného súdu, ktorý v danej veci vytýčil verejné zasadnutie na stredu 5. júna.

Obnova súdneho konania

Najvyšší súd SR v prípade expolicajta Kučerku, stíhaného za prijímanie úplatku, zmiernil v júli minulého roku obžalovanému trest. Konkrétne z pôvodných 11 rokov, ktoré bývalému vyšetrovateľovi uložil Špecializovaný trestný súd, ubral odvolací súd šesť mesiacov na 10,5 roka, pričom ponechal v jeho prípade trest prepadnutia majetku.

Viacerí odsúdení v medializovaných kauzách požiadali o obnovu konania v súvislosti s nálezom Ústavného súdu SR, podľa ktorého povinnosť súdov ukladať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov. Bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Nespravodlivý politický proces

Dôvodom je podľa expolicajta to, že na Slovensku čelí nespravodlivému politickému procesu. Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal v marci 2022 bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad na jeden rok. Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.

Ovplyvnenie vyšetrovanie

Podľa orgánov činných v trestnom konaní prijal expolicajt v roku 2016 úplatok 25-tisíc eur za ovplyvnenie vyšetrovania kauzy Valčeky, ktorá sa týkala príbuzného exministra Petra Žigu Štefana Ž. V roku 2017 zase prijal podiel z čiastky 200-tisíc eur za zasahovanie do kauzy známej ako Jopi Trade.

Bývalý policajt čelí obžalobe aj na Mestskom súde Bratislava I spolu so svojou manželkou. Prípad sa týka trestného činu legalizácie výnosov z trestnej činnosti.

Viac k témam: expolicajt, kauza Valčeky, obnova konania, odsúdený, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Odsúdený expolicajt Kučerka žiada obnovu konania, súd už vytýčil termín nasledujúceho pojednávania © SITA Všetky práva vyhradené.