Skip to content
Menu
Obrátený koláčik s jablkami podľa našej tety Jarmilky: S čokoládou a kyslou smotanou: Len malá hŕstka ingrediencií a v skutku jednoduchá príprava!
publikované: 3 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Obrátený koláčik s jablkami podľa našej tety Jarmilky: S čokoládou a kyslou smotanou: Len malá hŕstka ingrediencií a v skutku jednoduchá príprava!

Dnes sme si pre Vás pripravili jednoduchý a rýchly recept na chutný obrátený koláčik s jablkami.

Uvidíte, že si ho zamilujete.

My ho pripravujeme skoro vždy, keď máme chuť na niečo jablkové

Mňam!

Budeme potrebovať nasledovné ingrediencie:

4 vajcia
180 g polohrubej múky
180 g cukru
½ prášku do pečiva
1 dl oleja
kakao

Okrem samotného základu v podobe cesta je treba pripraviť aj suroviny na jeho polevu. Aj jej príprava je podobná ako u cesta celkom jednoduchá.

Tým hlavným, čo je potrebné si pripraviť, sú dané ingrediencie:

2 balenia vanilkového pudingu
6 dl mlieka
1 vanička nízkotučného tvarohu
2 kelímky kyslej smotany
2 tabuľky čokolády na varenie
cukor

Takto budeme v recepte postupovať:

Keďže pečieme obrátený koláč s jablkami, bude ľahko iný aj samotný postup prípravy. Najprv sa totiž na plech pokladajú jablká. Tie je potrebné najprv olúpať, následne je potrebné zbaviť ich jadierok a ako posledné je nutné ich nastrúhanie. Potom je vhodné ich dochutenie, a to cukrom.

Pridať je však možné aj škoricu, cukor, alebo trochu vanilky. Túto zmes je potreba rozotrieť do spodku pekáča. Ten je vhodné buď vytrieť maslom, alebo ešte lepšie použiť papier na pečenie. Vďaka nemu bude eliminované prípadné pripekanie koláča na plech. Tiež sa bude ľahšie obracať.

Druhým krokom je príprava cesta. Začína sa klasickým postupom, kedy sa spoločne začne šľahať múka a prášok do pečiva, ku ktorej sa začnú pridávať žĺtky, ktoré možno zmiešať s cukrom. Pre dosiahnutie optimálnej konzistencie je treba tiež pridávať olej a vodu.

Tu by malo dochádzať k pozvoľnému prilievania, aby sa podarilo vytvoriť konzistenciu, ktorá bude tiahla, ale nie príliš tekutá.

Akonáhle má cesto optimálnu konzistenciu, prichádza pravý čas na to, že sa začnú šľahať bielky, a to na sneh. Ten sa jemne do cesta vmieša a tým je pripravené aj to. V tú chvíľu sa cestom zaleje vrstva jabĺk, ktoré sú na plech. Ideálne je zabezpečiť, aby malo cesto po celom plechu rovnakú výšku.

Predhriať rúru  na  175 stupňov Celzia Piecť by sa mal obrátený jablkový koláč zhruba 15 – 20 minút. Je potrebné kontrolovať farbu.

Akonáhle začne hnednúť, je hotovo. V tú chvíľu sa plech vyberie a koláč sa nechá vychladnúť. Ideálne za alebo na balkóne.

Základom krému je puding varený podľa návodu. Akonáhle ľahko vychladne, je možné vmiešať tvaroh a tiež kyslú smotanu. Následne je potrebné celú zmes naliať a potom rozotrieť po už upečenom koláči.

Ešte pred tým je nutné ho otočiť. Preto, aby cesto bolo následne vo sodný časti a v dobrí bola jablká, na ktoré sa bude samotný krém nanášať. Všetko sa nechá opäť stuhnúť, až na teplotu niekoľkých málo stupňov Celzia.

Príprava a použitie polevy

Posledným krokom už je len použitie polevy. Na tú sa využijú zostávajúce ingrediencie, v podobe čokolády na varenie. Tú je ideálny klasicky rozohriať v hrnci, ktorý bude vo vodnom kúpeli. Eliminuje sa tak pripálenia.

K čokoláde sa následne pridá zostávajúce kyslá smotana, čím sa nielen zjemní konzistencia, ale výškou sa aj množstvo a unikátne sa aj zmien í chuť. Potom stačí čokoládu naliať na stuhnutú buchtu a nechať rozotrieť.

Máme hotovo!

Mňam!

Prajeme Vám dobrú chuť!

Zdieľajte tento recept, Vaši priatelia si ho určite zamilujú!

zdroj: coolinarika.com

 

The post Obrátený koláčik s jablkami podľa našej tety Jarmilky: S čokoládou a kyslou smotanou: Len malá hŕstka ingrediencií a v skutku jednoduchá príprava! appeared first on sikovnynapad.sk.

sikovnynapad.sk