Skip to content
Menu
„Núdzová“ situácia v Kalifornii. Tisíce obyvateľov evakuovali
publikované: 4 júla, 2024
Menej ako minútu min.
„Núdzová“ situácia v Kalifornii. Tisíce obyvateľov evakuovali

04.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Red Lemon).

Kaliforniou v USA sa šíri požiar. Pri strete so živlom sa zranilo niekoľko hasičov a takmer 30-tisíc ľudí bolo potrebné evakuovať. V celom štáte bol vyhlásený výnimočný stav. Požiar, ktorý vznikol v utorok, mohol byť dôsledkom pokračujúcej vlny horúčav. Žiaľ, prognostici nemajú dobré správy, teplomery môžu v najbližších dňoch ukazovať až 48 stupňov Celzia.

USA. Kaliforniu sužujú lesné požiare.
Foto: shutterstock/Red Lemon

V utorok večer vypukol v severnej Kalifornii obrovský lesný požiar. Preto približne 28-tisíc obyvateľov muselo opustiť svoje domovy. Požiar sa rýchlo šíril a do obydlí sa dostal z poľných a lesných oblastí. Je známe, že prinajmenšom niekoľko domov bolo zničených.

USA. Kaliforniu sužujú lesné požiare

Podľa denníka The Guardian s požiarom bojovalo viac ako 1400 hasičov z celého štátu. Služby informovali, že štyria z nich utrpeli ľahké zranenia. Doplnilo sa, že pretrvávajúce vysoké teploty môžu prispieť k ďalším požiarom, a preto naďalej ohrozujú bezpečnosť občanov.

V posledných dňoch sa teplota v americkej Kalifornii drží okolo 40 stupňov Celzia. Meteorológovia však minimálne najbližších 10 dní neočakávajú žiadne zlepšenie. Na svojom vrchole môžu teplomery dosahovať až 48 stupňov Celzia.

„Bude to silná, dlhotrvajúca, potenciálne rekordná vlna horúčav, ktorá by mohla mať veľký dopad na veľkú časť Kalifornie“

– povedal klimatický vedec Dr. Daniel Swain, ktorého cituje britský denník.

„Neochladí sa ani v noci“

– dodal.

Vlna horúčav v Kalifornii. Bol vyhlásený výnimočný stav

Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil v stredu stav núdze. Povedal, že Kalifornia dostala podporu od Federal Emergency Management Agency. Podpora je určená na pokrytie časti nákladov súvisiacich s hasením požiarov. Newsom už skôr nariadil špeciálne prípravy pre prípad vypuknutia požiaru v lesných oblastiach.

Situácia zostáva veľmi nebezpečná nielen kvôli počasiu. 4. júla Američania oslavujú Deň nezávislosti. Každý rok sa v dôsledku toho vyskytnú tisíce požiarov spôsobených okrem iného aj ohňostrojmi.

Odborníci varujú, že situácia môže byť tento týždeň v Kalifornii „extrémna“ a nové požiare bude veľmi ťažké kontrolovať.

„Bude to výzva vo dne aj v noci – najdôležitejšia je prevencia“

– povedal člen protipožiarnej ochrany Nick Schuler.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo sa oplatí mať doma v prípade výpadku elektriny?

13-ročné dievča zomrelo po zásahu bleskom na pláži v Grécku. „Chodila so svojou matkou“

The post „Núdzová“ situácia v Kalifornii. Tisíce obyvateľov evakuovali appeared first on Vášeň v tebe.