Skip to content
Menu
Nový prevádzkovateľ chce otvoriť kúpalisko už 1. júna: Plánuje i ďalšie novinky
publikované: 21 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Nový prevádzkovateľ chce otvoriť kúpalisko už 1. júna: Plánuje i ďalšie novinky

Žiar nad Hronom:

Súkromný podnikateľ chce žiarske kúpalisko otvoriť skôr ako zvyčajne, už začiatkom júna, ak mu to počasie dovolí. Cena vstupného zostáva nezmenená, pribudnú však novinky v podobe večerného plávania, vodného aerobiku, predĺženie otváracej doby či nové atrakcie pre deti. Čo sa bufetov a občerstvenia týka, podnikateľ aj tu avizuje zopár noviniek.

Ako sme už informovali v minulom čísle, po prvýkrát bude počas tohtoročnej letnej sezóny otvorené nielen plážové kúpalisko, ale aj krytá plaváreň. Kým plaváreň budú i naďalej prevádzkovať Technické služby mesta, kúpalisko si do prenájmu od 1. júna do 31. augusta 2024 v nájomnej sume 19 600 eur berie firma BM GROUP SVK z Hliníka nad Hronom, na čele s konateľom Borisom Murínom. Podnikateľ nám priblížil, aké zmeny chystá a na aké novinky a vylepšenia sa môžu návštevníci kúpaliska tešiť tento rok.

Nie celkom neznámy nájomca 

Meno konateľa tejto firmy pritom nie je celkom neznáme, čo sa v spojitosti so žiarskym kúpaliskom týka. Podnikateľ už 5 rokov prevádzkuje bufety na kúpalisku, prenájom celého areálu vidí ako príležitosť upraviť si otváracie hodiny podľa seba a voľnejšieho pôsobenia na prevádzke. 

„Už v minulosti som mal také pohnútky, že by som to možno sprevádzkoval aj celé, ale vtedy to ešte možné nebolo,“ vysvetlil nový prevádzkar kúpaliska s tým, že keď sa mu naskytla príležitosť, neváhal a možnosť prenajať si kúpalisko na letnú sezónu ochotne prijal.

V gastre pôsobí už 16 rokov, v lete prevádzkuje bufety na kúpalisku, v zime zas kolibu v neďalekom lyžiarskom stredisku. Podľa jeho slov mal možnosť chod kúpaliska za tie roky spoznať, a preto sa nebojí, že by išiel do niečoho, čo nepozná.

Kúpalisko chce otvoriť už 1. júna, vstupné zostáva nezmenené

Oproti minulým rokom, kedy sa kúpalisko zvyklo otvárať pre verejnosť niekedy v polovici júna, nový nájomca plánuje otvoriť jeho brány už 1.6., v prípade priaznivého počasia. Svoje rozhodnutie otvoriť kúpalisko o čosi skôr, ako tomu bývalo zvyčajne, podmienil aj zmenou klímy, ktorá je z roka na rok teplejšia. „Leto sa rokmi posúva. Stretli sme sa aj so situáciou, kedy boli posledné augustové týždne chladnejšie a, naopak, horúce letné dni začínali už v júni,“ vysvetlil svoje rozhodnutie nový prevádzkar kúpaliska, podľa ktorého sú na to technicky aj personálne pripravení.

Čo sa týka technického zabezpečenia prevádzky kúpaliska, tá zostáva i naďalej v rukách technických služieb, s čím súhlasil aj nový nájomca. „Keďže nejde o dlhodobý podnájom, chceme, aby príprava na sezónu, aj zazimovanie kúpaliska prebehlo v štandardnom režime,“ priblížil Igor Rozenberg, riaditeľ Technických služieb a pokračoval: „Rovnako aj jeho prevádzka by mala byť zabezpečená bez technických výpadkov, ktoré v niektorých prípadoch zvládne asi len skúsený personál.“ Keďže je kúpalisko v prevádzke desiatky rokov, nie je jednoduché zaškoliť nový personál podnájomníka na všetky možné udalosti, ktoré môžu nastať. „To znamená, že bez dohody o našom prípadnom zásahu by to bolo asi veľmi rizikové. Keďže nám záleží na plynulej prevádzke, takto sme sa dohodli,“ vysvetlil Rozenberg.

Výšku vstupného nový prevádzkovateľ kúpaliska meniť nechce. „Hneď po tom, ako sme s mestom začali riešiť prenájom kúpaliska, som sa vyjadril, že so vstupným nebudem robiť nič. Myslím si, že 6,50 eura za dospelú osobu je na žiarske kúpalisko adekvátne vstupné,“ dodal s tým, že nezmenené zostávajú aj ceny za prenájom ležadiel či vstupy pre členov MŠK, pre seniorov a ZŤP.

Brigádnikov do bufetov a plavčíkov si nájomca zabezpečoval sám, zamestnanci Technických služieb zostávajú v plnom počte na plavárni. „Je náročné zohnať spoľahlivých brigádnikov, na kúpalisko potrebujete zhruba 10 – 15 ľudí, no našťastie sa nám to podarilo,“ dodal prevádzkar s tým, že on je na začiatok skoršej sezóny pripravený, aj čo sa administratívy a všetkých potrebných náležitostí týka. „20. mája je naplánovaný rozbor vody, hneď, ako ho spravia, s ním idem na hygienu, ktorá mi do týždňa dá rozhodnutie, čiže ja budem pripravený,“ doplnil.

Novinkou budú vodný aerobik či večerné plávanie

Zaujímalo nás, či prevádzkovateľ plánuje aj nejaké ďalšie zmeny a novinky pre návštevníkov kúpaliska. „Prvou veľkou zmenou je, že sa termín otvorenia kúpaliska posúva už na prvý jún,“ skonštatoval podnikateľ s tým, že počas júna bude otváracia doba cez týždeň o 12. hodine a cez víkend o 9. hodine ráno. Svoje rozhodnutie podmienil tým, že počas júna ešte žiaci navštevujú školu a dovolenková sezóna, rovnako, ako aj prázdniny, začínajú až od júla. 

Druhou významnou zmenou je predĺženie otváracích hodín počas niektorých dní či víkendov. „Chcel by som pridať večerné plávanie, ktoré by bolo raz alebo dvakrát do týždňa. Uvidím, ako to pôjde,“ doplnil a podotkol, že o rannom plávaní zatiaľ neuvažoval, keďže je podľa jeho slov dosť náročné zabezpečiť personál skoro ráno. 

Napriek tomu verí, že predĺženie otváracích hodín kúpaliska návštevníci prijmú pozitívne. „Zo skúseností viem, že ľudia sú tomu naklonení, niektorí prídu na kúpalisko po štvrtej, po robote a ešte sa im nechce o siedmej vracať z kúpaliska do vyhriatych panelákov,“ dodal prevádzkar s tým, že plánuje horúce letné večery využiť naplno. 

Ďalšou novinkou by podľa jeho slov mal byť víkendový vodný aerobik pri hudbe s cvičiteľkou. „V sobotu a v nedeľu, ak bude pekné počasie, si viem túto aktivitu predstaviť,“ priblížil s tým, že myslel aj na najmladších návštevníkov, pre ktorých budú túto sezónu pripravené opäť dva skákacie hrady a pribudne i niekoľko menších atrakcií, ktoré budú v detskej zóne.

Menu pre vegetariánov, točená zmrzlina i grilovačky

Čo sa týka občerstvenia, rýchle minútky zostávajú v ponuke i naďalej, keďže ide o jedlá, ktoré dokážu pripraviť brigádnici za pár minút. Ide najmä o potraviny, ktoré v mraze vydržia aj vtedy, ak bude kúpalisko kvôli nepriaznivému počasiu náhodou niekoľko dní zatvorené. 

„Z mojej praxe viem, že mi z celého leta, čo je 75 dní, vyjde maximálne 30 dní pekne. Nič nemám garantované, je to iba o počasí,“ povedal podnikateľ a pokračoval: „Musím tam mať rýchle jedlá, pretože počas silnejších dní, keď mi tam príde tisíc ľudí, musí byť občerstvenie hotové do 90-sekúnd,“ vysvetlil a dodal, že vyhovieť sa snaží naozaj každému. Preto do ponuky jedál pridal aj menu pre vegetariánov. V ponuke teda okrem klasického kuracieho steaku so šalátom nájdete napríklad tofu so šalátom. Okrem klasického bufetového občerstvenia a nápojov si na kúpalisku po novom návštevníci budú môcť zakúpiť popcorn, varenú kukuricu, cukrovú vatu či točenú zmrzlinu. 

Jeden bufet s občerstvením je podľa nového nájomcu málo

Nový prevádzkar chce na kúpalisku organizovať aj víkendové grilovačky, všetko však podľa jeho slov závisí od počasia, i od toho, aký silný bude víkend, čo sa návštevnosti týka. Podľa jeho slov, grilovačky pomôžu odľahčiť hlavný, a zároveň jediný bufet so stravou v areáli. Okrem hlavného bufetu na kúpalisku stojí ešte jeden, ten však slúži iba ako bar a predávajú sa v ňom len nápoje. 

Zaťaženosť hlavného bufetu s občerstvením je podľa neho cítiť najmä počas víkendov, kedy návštevnosť často prekračuje tisíc ľudí. I z tohto dôvodu sa podnikateľ rozhodol okrem grilovačiek pristaviť do areálu takzvaný foodtrack, externé vozidlo, v ktorom by sa takisto predávalo občerstvenie. „V prípade takéhoto miesta by sa tiež odťažil hlavný bufet a ľudia by sa tak rozptýlili viac po areáli kúpaliska,“ vysvetlil. 

Ako sám dodáva, prenájom kúpaliska a zodpovednosť za celý areál berie veľmi zodpovedne. „Je aj v mojom záujme, aby všetko fungovalo tak, ako má a možno ešte trošku lepšie,“ dodal nový prevádzkar s tým, že sa bude snažiť o to, aby žiarske kúpalisko ožilo najmä počas víkendov, kedy zvyčajne býva vysoká návštevnosť. Rovnako tak bral ohľad i na najmenších návštevníkov, keďže mestské kúpalisko navštevuje veľa rodín s deťmi. Inšpiráciu, ako vylepšiť areál a služby, hľadal na iných kúpaliskách. „Budem sa snažiť skvalitniť služby a návštevníkom vyhovieť v čo najväčšej možnej miere,“ dodal na záver. 

(šov)

 

Zdroj: Mesto Žiar nad Hronom