Skip to content
Menu
Nová britská vláda chce veľkú vojenskú dohodu s EÚ
publikované: 10 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Nová britská vláda chce veľkú vojenskú dohodu s EÚ

Bezpečnostný pakt medzi Britániou a Európskou úniou by bol “doplnkovým” k NATO, povedal na stretnutí Aliancie nový britský premiér Keir Starmer. V predvečer summitu k 75. výročiu NATO vo Washingtone nový premiér Spojeného kráľovstva novinárom povedal, že plán na užšie vzťahy s Bruselom v oblasti obrany a bezpečnosti je pre nás „naozaj dôležitý“, uvádza Politico .

„Myslím si, že existuje priestor na výrazné zlepšenie našich obranných a bezpečnostných vzťahov s EÚ,“ povedal. „Myslím si, že sa to dopĺňa s NATO. „NATO je stále základným kameňom obrany v Európe a náš prístup k obrane bolo vždy NATO na prvom mieste,“ tvrdí.

V utorok Starmer objednal revíziu s cieľom stanoviť “cestovnú mapu” na zvýšenie vojenských výdavkov Spojeného kráľovstva na 2,5 percenta HDP – a vyzval ostatných členov NATO, aby tiež zvýšili svoje vojenské výdavky. Labouristická strana, ktorá prevzala moc, uviedla, že chce, aby pakt s EÚ pokrýval širšiu škálu tém nad rámec konvenčného obranného partnerstva – pokrývajúci oblasti ako energetika, dodávateľské reťazce, pandémie a migrácia.

Slabá viera v budúcnosť americkej ochrany

Chuť na európsku obrannú spoluprácu paralelne s NATO vzrástla v Bruseli a Londýne v očakávaní možného návratu Donalda Trumpa do Bieleho domu. Bývalý americký prezident je vo svojom nadšení pre NATO vlažný a povedal, že Európa by mala prevziať väčšiu zodpovednosť za svoju vlastnú bezpečnosť.

Európskych politikov strašia aj nové bezpečnostné hrozby. Nová britská vláda chce rýchlo začať pracovať na pakte a očakáva sa, že využije Starmerovu účasť na summite vo Washingtone, ako aj na budúci týždeň na stretnutí Európskeho politického spoločenstva (EPC) v anglickom Oxfordshire na začatie rokovaní.

Starmer novinárom povedal, že tieto dve stretnutia budú „naozaj dôležitou príležitosťou“ na rozhýbanie dohody a urobil nezvyčajný krok, keď priviedol do Washingtonu svojho ministra pre vzťahy s EÚ Nicka Thomasa-Symondsa .

Starmera sprevádzajú aj minister zahraničných vecí David Lammy a minister obrany John Healey. Začiatkom tohto týždňa dvojica uviedla, že cieľom Spojeného kráľovstva je dosiahnuť „nové geopolitické partnerstvo“ s Európou prostredníctvom „ambiciózneho a komplexného bezpečnostného paktu Spojeného kráľovstva a EÚ“ a zároveň uzavrieť bilaterálne dohody na „posilnenie našej obrany“ s túžba podporiť Ukrajinu“.

Príspevok Nová britská vláda chce veľkú vojenskú dohodu s EÚ je zobrazený ako prvý na tvotv.sk.