Skip to content
Menu
Nórsko uzavrie hranicu pre ruských turistov, prišli tak o posledný priamy vstup do Schengenu
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Nórsko uzavrie hranicu pre ruských turistov, prišli tak o posledný priamy vstup do Schengenu

Nórsko uzavrie svoju hranicu pre ruských turistov, a to s platnosťou od 29. mája. Informovala o tom dnes agentúra AFP s odvolaním sa na nórske ministerstvo spravodlivosti. Škandinávska krajina, ktorá s Ruskom zdieľa 198 kilometrov dlhú hranicu v arktickej oblasti, opatrenie zdôvodnila pokračujúcou ruskou agresiou voči Ukrajine.

Hranice pre ruských turistov už skôr uzavreli pobaltské krajiny, Poľsko aj Fínsko. Podľa agentúry AFP tak ruskí turisti rozhodnutím Osla prišli o posledný priamy vstup do schengenského priestoru, ktorého je Nórsko súčasťou.

Krajina, ktorá zásadne profituje z vojny: Doma je zelená, z exportu ropy a plynu má 80 miliónov dolárov denne

Nórsko zásadne obmedzilo vydávanie ruských turistických víz už v roku 2022, keď Rusko podniklo inváziu na Ukrajinu. “Sprísnenie pravidiel vstupu je v súlade s postojom Nórska, ktoré stojí po boku svojich spojencov a partnerov v reakcii na ilegálnu ruskú agresiu voči Ukrajine,” napísala nórska ministerka spravodlivosti Emilie Engerová Mehlová vo vyhlásení.

Ruským občanom, ktorí by chceli podniknúť cestu cez nórsku hranicu za účelom turistiky alebo inú nie nevyhnutnú cestu, bude vstup do Nórska odmietnutý. Výnimkou budú napríklad návštevy najbližších rodinných príslušníkov, uviedlo ministerstvo.

Nórsko nie je členom Európskej únie, ale úzko s ňou spolupracuje a pripojilo sa takmer ku všetkým sankciám, ktoré Brusel na Rusko uvalil.

Zdroj: HN