Skip to content
Menu
Nikdy ich nezapite studenou vodou. Nepríjemné pocity sú zaručené
publikované: 24 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Nikdy ich nezapite studenou vodou. Nepríjemné pocity sú zaručené

24.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/begun1983).

Čerešne sú sezónnym ovocím, s ktorým si stotožňujeme chuť leta. Tieto malé, šťavnaté a sladké guľôčky nielen výborne chutia, ale sú aj bohaté na vitamíny a minerály, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Napriek mnohým výhodám existuje rozšírený mýtus, ktorý je už roky kontroverzný – presvedčenie, že by sa nemali zapíjať studenou vodou. Je to skutočne dôvod na obavy?

Čerešne sú sezónnym ovocím, s ktorým si stotožňujeme chuť leta. Tieto malé, šťavnaté a sladké guľôčky nielen výborne chutia.
Foto: shutterstock/begun1983

Čerešne a studená voda nie sú najlepšou kombináciou. Prečo je lepšie sa jej vyhnúť?

Mnohí z nás v detstve počuli od svojich mám a starých mám, že čerešne sa nemajú zapíjať studenou vodou, pretože to môže viesť k žalúdočným problémom. Hoci to môže znieť ako ďalší mýtus o stravovaní, existujú určité vedecké základy, ktoré tieto varovania vysvetľujú.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa takáto kombinácia neodporúča, je teplotný rozdiel medzi ovocím a konzumovaným nápojom. Čerešne sa najčastejšie konzumujú pri izbovej teplote alebo mierne vychladené, zatiaľ čo studená voda je od nich oveľa chladnejšia. Tento teplotný rozdiel môže spôsobiť stiahnutie hladkých svalov v stenách žalúdka, čo v kombinácii s ťažkosťami pri trávení šupky a vlákniny obsiahnutej v čerešniach môže viesť k bolestiam brucha a nadúvaniu.

„Čerešne by sa tiež nemali zapíjať vodou, pretože to môže viesť k žalúdočným problémom. Na túto výbušnú zmes by si mali dávať pozor najmä ľudia s tráviacimi problémami. Voda plus čerešne sa rovná hnačke a bolesti brucha.“

Prečo nezapíjať čerešne so studenou vodou? Mohlo by to skončiť podráždením žalúdka

Hoci v súčasnosti neexistujú žiadne presvedčivé vedecké štúdie, ktoré by priamo potvrdzovali škodlivosť zapíjania čerešní so studenou vodou, existuje mnoho náznakov, že ľudia s citlivým tráviacim systémom by sa mali tejto kombinácii vyhnúť. Lekári zvyčajne odporúčajú vyhýbať sa extrémnym zmenám teploty konzumovaných potravín, pretože to môže viesť k podráždeniu tráviaceho traktu.

Alternatívou pre tých, ktorí sa chcú napiť po konzumácii čerešní, môže byť voda izbovej teploty alebo vlažný čaj. Čerešne je možné konzumovať aj v menších množstvách, čo znižuje riziko nepríjemných tráviacich ťažkostí.

Napriek istým kontroverziám treba zdôrazniť, že čerešne sú skutočným pokladom živín. Obsahujú veľké množstvo vitamínov A a C, vitamínov skupiny B,
Foto: shutterstock/Gheorghe Mindru

Prečo jesť čerešne? Skutočný poklad zdravia

Napriek istým kontroverziám treba zdôrazniť, že čerešne sú skutočným pokladom živín. Obsahujú veľké množstvo vitamínov A a C, vitamínov skupiny B, ako aj minerálnych látok vrátane draslíka, fosforu, vápnika, jódu a železa. Obsahujú aj flavonoidy, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti. Vďaka tomu môžu mať čerešne priaznivý vplyv nielen na naše zdravie a pohodu, ale aj na náš vzhľad.

Tieto plody z Kaukazu majú priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Pomáhajú znižovať krvný tlak, posilňujú cievy a regulujú hladinu cholesterolu. Podporujú tiež činnosť štítnej žľazy a regulujú metabolizmus. Majú močopudný účinok, čo je prospešné pre obličky a močový systém. Majú nízky glykemický index, vďaka čomu sú vhodné na striedmu konzumáciu aj pre ľudí s cukrovkou.

Okrem toho čerešne spomaľujú proces starnutia organizmu tým, že chránia bunky pred voľnými radikálmi a znižujú riziko vzniku rakoviny. Majú tiež priaznivý vplyv na pokožku, vyhladzujú vrásky a zabraňujú ich tvorbe. Odporúčajú sa najmä ľuďom, ktorí bojujú s artritídou, a to vďaka vysokému obsahu vitamínu B5, ktorý pomáha liečiť toto ochorenie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako a kedy prerezávať čerešne? Držte sa jedného pravidla. Budete mať bohatú úrodu

Toto je najlepšie počasie na postrek ovocných stromov. Záhradník prezradil, na čo si dať pozor

The post Nikdy ich nezapite studenou vodou. Nepríjemné pocity sú zaručené appeared first on Vášeň v tebe.