Skip to content
Menu
Nastrúhajte avokádové semienka a zalejte ich vodou. Ráno rastliny postriekajte. Hromadné napadnutie okamžite ustane
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Nastrúhajte avokádové semienka a zalejte ich vodou. Ráno rastliny postriekajte. Hromadné napadnutie okamžite ustane

2.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Helen Sushitskaya).

Po zjedení avokáda vám zostanú semienka, ktoré zvyčajne vyhodíte do koša. Ukázalo sa však, že ho môžete použiť na starostlivosť o rastliny. Pomocou niekoľkých jednoduchých krokov ho môžete použiť ako účinný postrek na ochranu rastlín pred škodcami, napríklad voškami.

Ako z avokáda pripraviť postrek na vošky?
Foto: shutterstock/Helen Sushitskaya

Avokádo je lahodné a chutné ovocie, ktoré si môžete vychutnať aj surové, napríklad pridaním do šalátov alebo podávaním na sendvičoch. Výborne chutí aj ako pasta alebo v obľúbenom guacamole. Nie každý vie, že zaujímavé využitie má aj kôstka. Ako sa dá využiť v záhradníctve? Vôbec nejde o pestovanie vlastného stromu.

Ako si vyrobiť postrek proti voškám? Vezmite semeno

Domáce prostriedky proti voškám sú nielen lacné a účinné, ale aj ekologické, takže ich môžete používať bez obáv. Ak chcete ochrániť svoje rastliny pred týmito nepríjemnými škodcami, môžete použiť jednoduchý postrek na báze avokádového semienka. Jeho príprava je naozaj triviálna. Prvým krokom je, samozrejme, správna príprava hlavnej zložky. Semená vysušte tak, že ich necháte tri dni na slnku (napr. na parapete), a potom ich nastrúhajte na najmenších očkách strúhadla.

Kôstku z avokáda vysušte a pripravte z nej postrek na vošky.
Foto: pexels/mali maeder

Ďalším krokom je zovrieť 1 liter vody a vložiť do nej avokádový prášok. Všetko dôkladne premiešajte, varte ďalšie 2-3 minúty, potom nádobu zakryte a dajte na noc na chladné miesto. Ráno zmes jednoducho sceďte, rozrieďte v 5 litroch vody a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Prípravok bude pripravený na použitie a môžete po ňom siahnuť aj každý týždeň. Žiadne vošky sa nebudú skrývať.

Ako sa zbaviť vošiek bez chemikálií? Zrieďte vo vode

Vošky sa z nejakého dôvodu považujú za jedného z najproblematickejších škodcov. Napádajú okrasné rastliny, plodiny, črepníkové rastliny, stromy, kríky a niekedy ich nájdete aj na burine. Preto hneď, ako sa objavia, rázne zakročte. Môžete si tiež vyrobiť domáci postrek s jablčným alebo vínnym octom. Do 1 litra vody nalejte 100 ml octu (nikdy nie naopak!), premiešajte, nalejte do postrekovača a použite v záhrade. Škodcovia budú v okamihu preč.

Na boj proti voškám si vyrobte postrek z jablčného alebo vínneho octu.
Foto: shutterstock.com/Esin Deniz

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Avokádo – rastlina, ktorá do vášho domova vnesie exotickú atmosféru. Môžete ho ľahko vypestovať zo semien

Kôstku avokáda vložte do vody a hodinu varte. Stačí raz týždenne, aby ste videli rozdiel

The post Nastrúhajte avokádové semienka a zalejte ich vodou. Ráno rastliny postriekajte. Hromadné napadnutie okamžite ustane appeared first on Vášeň v tebe.