Skip to content
Menu
Námorné, letecké aj raketové sily. Čínska armáda spustila dvojdňové manévre v okolí Taiwanu
publikované: 23 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Námorné, letecké aj raketové sily. Čínska armáda spustila dvojdňové manévre v okolí Taiwanu

Čína vo štvrtok spustila dvojdňové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu. Hovorca čínskej armády vyhlásil, že ide o “trest za separatistické aktivity” taiwanskej vlády. Tchaj-pej manévre čínskej armády odsúdil, píše agentúra AFP.

Čína odštartovala manévre v Taiwanskom prielive tri dni po inaugurácii nového taiwanského prezidenta Laj Čching-tea. Peking ho označuje za nebezpečného separatistu. Laj rovnako ako jeho predchodkyňa Cchaj Jing-wen odmieta nároky Číny na zvrchovanosť nad Taiwanom a tvrdí, že o budúcnosti ostrova môžu rozhodnúť len jeho obyvatelia.

Východné veliteľstvo čínskej armády informovalo, že do cvičení s názvom Sword-2024A sa zapoja námorné, letecké a raketové sily. Manévre boli spustené o 7.45 h miestneho času, čínska armáda zverejnila aj ich program a mapu.

Okrídlený samovrah má odstrašiť Čínu. Taiwan pokukuje po minidronoch, ktoré sa osvedčili na Ukrajine

Vojenské cvičenia čínskej armády v Taiwanskom prielive označil Tchaj-pej za “iracionálne provokácie, ktoré podkopávajú mier a stabilitu v regióne”. Taiwanské ministerstvo obrany oznámilo, že reagovalo nasadením svojich námorných, vzdušných a pozemných síl, aby “chránili slobodu, demokraciu a suverenitu” Taiwanu. Dodalo, že taiwanská armáda je pripravená brániť ostrov.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek tomu, že tento ostrov má od roku 1949 nezávislú vládu. Peking opakovane deklaruje, že jedného dňa demokratický Taiwan ovládne, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčil ani použitie vojenskej sily. V posledných rokoch zvýšil tlak na Tchaj-pej a k ostrovu takmer denne vysiela vojenské lietadlá a lode.

Zdroj: HN