Skip to content
Menu
Namiesto vyhadzovania, zalievajte petúnie. Balkón bude obsypaný kvetmi
publikované: 23 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Namiesto vyhadzovania, zalievajte petúnie. Balkón bude obsypaný kvetmi

23.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tunatura).

Petúnie sú jednou z najobľúbenejších balkónových rastlín. Ak sa o ne správne staráte, budú vás tešiť až do prvých mrazov. V lete im pomôžte kvitnúť pomocou domácej výživy, ktorá im dodá farebné a voňavé kvety. Pozrite si tento recept na prírodné hnojivo.

Petúnie budú bohato kvitnúť, ak ich budete hnojiť prírodným hnojivom.
Foto: shutterstock/Tunatura

Petúnie sa oplatí umiestniť na južný, juhovýchodný alebo juhozápadný balkón. Musíte im zabezpečiť slnečné miesto, chránené pred vetrom a dažďom. Odporúčame ich tiež zasadiť do kvetináčov, ktoré sa dajú ľahko premiestniť počas búrky alebo silných dažďov. Uvádzame najčastejšie chyby pri pestovaní týchto kvetov a recept na hnojivo, ktoré zlepší ich stav a podporí kvitnutie.

Chradnú vaše petúnie? Nerobte tieto chyby

Petúnie chradnú kvôli chybám pri ich pestovaní. Ak ich umiestnite na chladné a tienisté miesto, je väčšia pravdepodobnosť, že ich napadnú vošky a vzniknú hubové ochorenia. Nezabudnite im poskytnúť správne množstvo slnka.

K hubovým chorobám môže dôjsť aj vtedy, ak pri zalievaní zaplavíte listy a kvety rastlín vodou. Zalievajte preto len substrát a rastliny nepostrekujte.

Petúnie môžu chradnúť, ak sú ich odrezky umiestnené príliš hlboko alebo príliš plytko v črepníku. V prvej situácii môžu korene rastliny zhniť a v druhej budú príliš suché. Navyše, tieto kvety majú rady čerstvú, nie stojatú vodu, preto im ju v teplom počasí zabezpečujte denne.

Kvetináč by mal mať otvory na odtok vody. Na dno odporúčame dať keramzit, perlit alebo čisté kamienky.

Keď vrcholky a výhonky petúnií začnú žltnúť, je to znamenie, že rastline chýba železo. V takom prípade by sa mala rastlina hnojiť veľkým množstvom železa. Vo všeobecnosti musíte tieto kvety hnojiť počas vegetačného obdobia. Takto budú kvitnúť až do októbra.

Petúnie potrebujú dostatok vody, preto ich zalievajte každý deň.
Foto: shutterstock/Katerina Dalemans

Hnojivo na petúnie pre bohaté kvitnutie. Nevyhadzujte banánové šupky

Keď vidíte, že vaše petúnie chradnú, nezabudnite použiť banánovú vodu. Obsahuje veľké množstvo draslíka na rozvoj silných koreňov a bohatého kvitnutia. Obsahuje aj ďalšie prvky, ako sú železo, dusík, fosfor, horčík, meď, mangán a zinok. Ako si môžete vyrobiť prírodné hnojivo?

Banánovú vodu pripravíte z 2 čerstvých banánových šupiek. Odpad nakrájate na malé kúsky, vložíte ich do nádoby a zalejete 1 l teplej vody. Zmes necháte stáť 2 dni. Po uplynutí tejto doby vzniknutú tekutinu zlejete, pričom ovocný odpad precedíte.

Hnojivo zriedite s vodou v pomere 1:1 a týmto spôsobom petúnie zalievate. Surfínie a supertúnie môžete tiež prihnojovať banánovou vodou. Dobre pôsobí aj na vošky na iných balkónových rastlinách. Stačí postrek.

Na chradnúce petúnie môžete použiť domáce hnojivo z banánových šupiek.
Foto: shutterstock/iva

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Môže bujne kvitnúť až päť mesiacov a rýchlo rastie. Skutočná „kráľovná balkóna“

Chyťte výhonky surfínie, napichajte ich a obdivujte efekt. Balkón sa utopí v mori farebných kvetov

The post Namiesto vyhadzovania, zalievajte petúnie. Balkón bude obsypaný kvetmi appeared first on Vášeň v tebe.