Skip to content
Menu
Na pôde Strednej odbornej školy polygrafickej sa uskutočnil 6. ročník Medzinárodného futsalového turnaja s názvom Memoriál Tibora Kertésza
publikované: 4 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Na pôde Strednej odbornej školy polygrafickej sa uskutočnil 6. ročník Medzinárodného futsalového turnaja s názvom Memoriál Tibora Kertésza

BSK:

V dňoch 30.5.2024 až 1.6.2024 sa za podpory Strednej odbornej školy polygrafickej a Bratislavského samosprávneho kraja, na pôde Strednej odbornej školy polygrafickej so sídlom na Račianskej ulici, uskutočnil 6. ročník Medzinárodného futsalového turnaja s názvom Memoriál Tibora Kertésza.

Po roku sa mladí športovci opäť dočkali pokračovania tohoto športového podujatia. Šiesty ročník tohto športového zápolenia sa opäť tešil vysokej účasti nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Svojou návštevou nás poctili polygrafické školy zo slovenských miest Svitu a Bratislavy a medzinárodnú účasť zabezpečilo družstvo z českého Olomouca a srbského Belehradu.

Tak ako to už býva zvykom, samotný turnaj bol naplánovaný na tri dni. Prvý deň bol určený na cestovanie a príchod do Bratislavy a organizačné záležitosti, druhý deň bol dňom hracím a určený na športové zápolenie a tretí deň bol dňom opäť transferovým a určený na bezpečný návrat našich hostí domov.

Po predošlých piatich ročníkoch, turnaj prešiel malými organizačnými zmenami, a to konkrétne v hracom systéme turnaja. V predchádzajúcich rokoch sa hralo systémom dvoch trojčlenných skupín, kedy víťazi skupín postupovali priamo do semifinálových súbojov a družstvá umiestnené na druhom a treťom mieste si zahrali kvalifikačný duel do kríža s druhou skupinou. Víťazi týchto kvalifikačných zápasov do kríža postúpili do semifinále. Následne porazené družstvá smerovali do bojov o umiestnenie o piate miesto. Porazené družstvá zo semifinálových stretnutí si zahrali zápas o bronzové medaily a víťazi semifinálových stretnutí hrali zápas o celkového víťaza turnaja.

V šiestom ročníku zvolil organizátor hrací systém ,,každý s každým“ a hrací čas bol stanovený na sedem minút v dvoch polčasoch. To znamenalo, že každý účastník si svoje športovo-futsalové schopnosti a zručnosti otestoval v piatich zápasoch a prípadné zaváhanie v jednom stretnutí mohli športovci odčiniť v ďalších zápasoch. O korektnosť samotných zápasov, ale o priebeh celého turnaja sa staral profesionálny rozhodca s dlhoročnými skúsenosťami a licenciou od Slovenského futbalového zväzu menovite Richard Šafárik. Od úvodného hvizdu arbitra, sa tento krok organizátora pozvať profesionálneho rozhodcu ukázal ako veľmi správny, pretože športovci si nič na palubovke zadarmo nedarovali a v mnohých súbojoch sa často iskrilo, ale to už k športovému zápoleniu patrí, a tak ako sa patrí po odohratí zápasu si všetci s úctou podali ruky. O bezpečnosť a zdravie účastníkov turnaja sa postaral zdravotník Michal Balacenko.

V jednotlivých zápasoch sa ukázalo, že najkvalitnejšie pripravení na turnaj pricestovali hostia z Belehradu, ktorí z piatich hraných zápasov nenašli premožiteľa ani v jednom zápase, malé zaváhanie pripustili len v zápase so Strednou odbornou školou hotelových služieb , kedy remizovali 3:3 a s počtom trinástich bodov vyhrali celý turnaj. Na druhej priečke sa s počtom bodov desať umiestnili domáci polygrafi, kedy body stratili iba v stretnutí s celkovým víťazom turnaja a zmierlivou remízou 1:1 sa rozišli v zápase so Strednou odbornou školou informačných technológií. Na bronzovej tretej priečke sa s počtom získaných bodov deväť umiestnili polygrafi z Olomouca. Na nepopulárnom štvrtom mieste sa z počtom bodov sedem umiestnilo družstvo z Hlinickej. Piate miesto na turnaji, s jedným víťazstvom a jednou remízou a s počtom bodov štyri obsadilo družstvo zo Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu zo sídlom na Pántoch. Na konečnom šiestom mieste bez získaného bodu sa umiestnilo družstvo zo Svitu.

Samozrejme, popri športovom charaktere, mal samotný turnaj aj edukačný charakter. V priebehu turnaja, v čase prestávok, bola zabezpečená zúčastneným študentom daných škôl prehliadka školy, a to konkrétne priestorov praktického vyučovania, kde si študenti so svojimi rovesníkmi, ale i majstrami odborného výcviku mohli vymeniť cenné skúsenosti a postrehy z odboru polygrafia. Po skončení samotného programu bola všetkým účastníkom zabezpečená večerná prehliadka Bratislavy.

Za predvedené športové výkony všetkým športovcom, ale i organizátorom celej športovo-výchovnej akcie ďakujeme.

Výsledky

Zápasy (tournament Schedule)

I.         Hlinícka – Polygrafická                     1:1
II.        Svit – Pánty                                        1:3
III.       Belehrad – Olomouc                          5:2
IV.      Hlinícka – Pánty                                4:1
V.        Polygrafická – Olomouc                   3:1
VI.      Svit – Belehrad                                  0:2
VII.     Hlinícka – Olomouc                          1:3
VIII.    Pánty – Belehrad                               3:3
IX.      Polygrafická – Svit                            7:2
X.        Belehrad – Hlinícka                           5:2
XI.      Olomouc – Svit                                 6:2
XII.     Pánty – Polygrafická                          0:1
XIII.    Olomouc – Pánty                               6:0
XIV.    Svit – Hlinická                                   1:5
XV.     Belehrad – Polygrafická                    3:2

Celkové poradie

1. miesto: Grafička škola, Otona Županičiča 19, Beograd, Serbija
2. miesto: Stredná odborná škola polygrafická, Račianska 190, Bratislava
3. miesto: Střední škola polygrafická Olomouc, Střední novosadská 87/53, Olomouc, Čechy
4. miesto: Stredná odborná škola informačných technológií, Hlinícka 1, 831 52 Bratislava
5. miesto: Stredná odborná škola hotelových služieb a obchodu, Na Pántoch, 831 06 Bratislava
6. miesto: Stredná odborná škola polytechnická Jana Antonína Baťu, Štefánikova 39, Svit

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj