Skip to content
Menu
Na juhu Portugalska sa zrazili dve akrobatické lietadlá, jeden z pilotov zomrel
publikované: 2 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Na juhu Portugalska sa zrazili dve akrobatické lietadlá, jeden z pilotov zomrel

Na leteckom podujatí na juhu Portugalska sa v nedeľu vo vzduchu zrazili dve akrobatické lietadlá. Jeden zo strojov sa zrútil na zem a vybuchol, pričom zahynul jeho pilot, informovali portugalské vzdušné sily, píše agentúra AFP.

K incidentu došlo o približne 17.05 h SELČ počas leteckej šou na základni vzdušných síl pri meste Beja. Dve lietadlá sa zrazili počas predvádzacieho manévru, do ktorého sa celkovo zapojilo šesť strojov.

Portugalské médiá napísali, že išlo o lietadlá Jakovlev Jak-52, ktoré sa využívajú na akrobatické a cvičné účely.

Vzdušné sily v krátkom vyhlásení vyjadrili poľutovanie nad nehodou lietadiel. Na mieste podľa nich boli záchranné zložky a podujatie sa rozhodli zrušiť.

Na videu publikovanom na sociálnych sieťach vidieť šesť lietadiel vo formácii. Jeden zo strojov sa potom nakrátko oddelí od ostatných a vzápätí vyletí prudko smerom nahor, pričom sa zrejme dotkne ďalšieho lietadla a potom sa zrúti na zem a vybuchne. Obeťou nehody sa stal pilot zo Španielska, ďalší utrpel zranenia.

Podľa svedkov, ktorých citovali médiá, išlo o lietadlá akrobatickej skupiny “Jak Stars”. Organizátori podujatia túto skupinu prezentovali ako najväčšiu v južnej Európe.

Zdroj: HN