Skip to content
Menu
Musíme na Ukrajine zvíťaziť s minimálnymi ľudskými stratami, vraví budúci ruský minister obrany Belousov
publikované: 14 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Musíme na Ukrajine zvíťaziť s minimálnymi ľudskými stratami, vraví budúci ruský minister obrany Belousov

Jednou z priorít Ruska je dosiahnuť víťazstvo v bojoch na Ukrajine s minimálnymi ľudskými stratami. V utorok to na pôde Rady federácie, hornej komory parlamentu, povedal Andrej Belousov, nominant ruského prezidenta Vladimira Putina na funkciu ministra obrany, ktorý je pripravený “vynaložiť všetky svoje sily, zdravie a v prípade potreby aj život na vyriešenie zadaných úloh”, píše Reuters.

Rusko by podľa Belousova malo použiť všetky pokročilé a efektívne nástroje vo svojom arzenáli, aby zabezpečilo takéto víťazstvo, povedal. Treba tiež zabezpečiť, aby sa výdavky na obranu využívali efektívnejšie.

“Nepriateľ sa rýchlo učí. Situácia v oblasti používania nových technológií sa mení doslova každý týždeň. A tu sa netreba len učiť, ale predbehnúť nepriateľa,” povedal Belousov s tým, že Rusko potrebuje vypracovať “nové metódy vedenia vojny”.

Dôležitou úlohou je podľa Belousova, ekonóma bez vojenských skúseností, ktorého Putin nečakane nominoval v nedeľu namiesto doterajšieho šéfa rezortu obrany Sergeja Šojgua, doplniť stavy ozbrojených síl. Nepôjde však o mobilizáciu, ale o “plánované opatrenia”. Mobilizáciu Putin nariadil koncom roka 2022, keď bolo povolaných 300-tisíc záložníkov.

Putin urobil z Patruševa svojho poradcu, vzal k sebe aj možného následníka

Belousov tiež povedal, že je nevyhnutné, aby ruskí vojaci mali najmodernejšie vybavenie vrátane dronov, komunikačných systémov, osobných ochranných prostriedkov a zariadení na elektronický boj, ako aj dostatok munície.

Medzi ďalšie priority zaradil Belousov riešenie otázok súvisiacich s opatreniami sociálnej podpory pre vojenský personál. Problémy sú s včasnosťou vyplácania príspevkov, bývaním a dostupnosťou zdravotníckych služieb, ktoré civilné inštitúcie poskytujú vojenskému personálu, konštatoval.

Putin 12. mája odvolal Sergeja Šojgua z funkcie ministra obrany a vymenoval ho za tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie. Šojgu viedol ministerstvo obrany od novembra 2012.

Belousov prevezme dôležitý silový rezort v čase prepuknutia veľkého úplatkárskeho škandálu na ministerstve obrany, ktorý sa v utorok rozšíril zatknutím šéfa hlavného personálneho riaditeľstva generálporučíka Jurija Kuznecova pre podozrenie z prijatia úplatku obzvlášť veľkého rozsahu. V jeho bydlisku sa pri prehliadke našla hotovosť v rubľoch a cudzej mene v hodnote viac ako 100 miliónov rubľov. Zaistili uňho zlaté mince, zberateľské hodinky a luxusné predmety, informoval Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom).

Zdroj: HN