Skip to content
Menu
Mestské lesy Brezno vybudovali ďalšiu vodnú nádrž
Regióny
publikované: 24 júna, 2024
Menej ako minútu min.
Mestské lesy Brezno vybudovali ďalšiu vodnú nádrž
Regióny

Lesy mesta Brezno nedávno dokončili výstavbu ďalšej protipožiarnej nádrže v Mlýnskej doline, čo je súčasťou ich opatrení na ochranu lesných porastov pred požiarmi. Táto nová nádrž, s objemom 400 metrov kubických a dĺžkou približne 30 metrov, bude slúžiť ako zdroj požiarnej vody v prípadoch, keď nie je možné zabezpečiť dostatočné množstvo vody inými prostriedkami. Nachádza sa v blízkosti Mlynského potoka v časti Brestová, a je vybavená odberným zariadením, ktoré umožňuje prístup pre protipožiarnu techniku.

Tento projekt, ktorý stál takmer 45 000 eur, sa realizoval v rámci európskych dotačných zdrojov a je súčasťou širšieho úsilia o ochranu lesných oblastí pred požiarmi. Hlavným dôvodom pre výstavbu nádrže bola potreba mať k dispozícii spoľahlivý zdroj vody v oblasti, ktorá je podľa hodnotenia ohrozenia požiarmi kategorizovaná ako veľmi vysoké riziko. Tento vodný prvok navyše nezasahuje do miestneho ekosystému, čo zabezpečuje, že netvorí žiadne prekážky pre živočíchy žijúce v okolí.

Lesy mesta Brezno plánujú využiť aj turistický potenciál tejto oblasti, kde sa nachádzajú aj dve chaty, ktoré majú byť v blízkej budúcnosti zrekonštruované na rekreačné účely. Tento projekt teda nielen zabezpečuje ochranu lesných porastov, ale prispieva aj k rozvoju turistického ruchu v regióne.

 

©Slovenský večerník/ilustračné foto