Skip to content
Menu
Mesto Banská Bystrica prijalo VZN o zákaze umiestňovania herní a kasín na svojom území
publikované: 23 apríla, 2024
Menej ako minútu min.
Mesto Banská Bystrica prijalo VZN o zákaze umiestňovania herní a kasín na svojom území

Banskobystrickí poslanci na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili návrh vyhlášky o úplnom zákaze umiestňovania herní a kasín na území mesta.

Tento krok je v reakcii na trend klesajúcej prítomnosti hazardných hier v Banskej Bystrici od roku 2019. Po nadobudnutí účinnosti vyhlášky nebudú môcť prevádzkovatelia hazardných hier v meste zriaďovať nové prevádzky.

Prevádzkovanie hazardných hier, rozširovanie alebo vytváranie nových prevádzok herní a kasín nebolo v záujme samosprávy, čo potvrdilo uznesenie mestského zastupiteľstva už v roku 2019. Novela zákona o hazardných hrách v roku 2020 umožnila mestám úplne zakázať umiestňovanie herní a kasín na svojom území. Na zasadnutie MsZ tak bol predložený návrh vyhlášky o zákaze umiestňovania herní a kasín v Banskej Bystrici.

Primátor Ján Nosko zdôraznil dôležitosť tohto kroku: „Dlhodobo presadzujeme zrušenie hazardu v Banskej Bystrici bez akejkoľvek výnimky a v celom rozsahu. Vďaka doposiaľ podniknutým krokom je od roku 2019 trend v tejto oblasti na území mesta klesajúci.“

Nová vyhláška má tiež vplyv na existujúce prevádzky, ktorých licencie sa skončia v auguste 2024. Mestská samospráva sa momentálne zaoberá aj žiadosťou prevádzkovateľa jediného kasína na území mesta o novú licenciu, pričom celý proces je predmetom preverenia Generálnej prokuratúry SR.

Prednostka MsÚ Marica Koreňová podotkla: „Domnievame sa, že Úrad pre reguláciu hazardných hier nekonal v súlade so zákonom aj v tom, že nám bezodkladne po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o udelení novej licencie nezaslal túto skutočnosť na vedomie.“ Celá situácia je preto predmetom ďalšieho právneho preskúmania.

©Slovenský večerník/ilustračné foto