Skip to content
Menu
Maľovali ste svoj byt? Zistite, kde sa zbaviť vedier a plechoviek s farbou, než urobíte chybu
publikované: 5 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Maľovali ste svoj byt? Zistite, kde sa zbaviť vedier a plechoviek s farbou, než urobíte chybu

5.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:shutterstock.com/KinoMasterskaya).

Farba je klasifikovaná ako stavebný a maliarsky odpad a ako taká sa považuje za nebezpečný odpad. Mnohí ľudia si myslia, že po dokončení renovácie možno prázdnu plechovku vyhodiť do kontajnera na plasty a kovy alebo zmiešaný odpad. To je však nesprávne myslenie. Čo by ste mali robiť so zvyškami farieb a prázdnymi vedrami? Navrhujeme, ako ich zlikvidovať bez toho, aby ste poškodili životné prostredie.

Farba je klasifikovaná ako stavebný a maliarsky odpad a ako taká sa považuje za nebezpečný odpad. Mnohí ľudia si myslia,
Foto:shutterstock.com/KinoMasterskaya

Prázdne vedrá od farieb alebo vedrá so zvyškami nesmú končiť v bežných odpadkových košoch. A už vôbec sa nesmú zvyšky vylievať do umývadla alebo do toalety. Mohlo by to viesť k upchatiu kanalizačného potrubia alebo dokonca k poruche obežných kolies v čerpacej stanici.

Náklady na takéto správanie potom musia znášať samotní obyvatelia z dôvodu zvýšených poplatkov za likvidáciu odpadu. Farby sú klasifikované ako nebezpečný odpad a podľa toho sa s nimi musí aj zaobchádzať. Čo treba urobiť s odpadom po maľovaní stien?

Čo robiť so zvyšnou farbou? Nevyhadzujte ich ani nevylievajte

Oplatí sa použiť online kalkulačku, aby ste zistili, koľko farby budete potrebovať na vymaľovanie stien. Ušetríte tak vlastné peniaze – prečo kupovať viac, ako skutočne spotrebujete? V praxi sa však môže stať, že vo vedrách zostanú zvyšky farby, s ktorými naozaj nevieme, čo robiť. Preto sa oplatí pamätať na to, že farba sa nemusí spotrebovať na jedno použitie.

Dobre uzavretá nádoba, uložená na suchom a tienistom mieste, by mala umožniť jej dlhšiu životnosť. Vždy je dobré dodržiavať pokyny výrobcu. Farbu môžete tiež darovať niekomu, kto ju potrebuje – susedom, rodine, priateľom alebo dokonca nadáciám, ktoré plánujú rekonštrukciu.

Vedrá s použitými plechovkami s farbou nemôžu ísť do bežného odpadkového koša. Môžete ich skúsiť odovzdať v obchode.
Foto:shutterstock.com/New Africa

Odpad po renovácii. Kam vyhodiť plechovky s farbou?

Vedrá s použitými plechovkami s farbou nemôžu ísť do bežného odpadkového koša. Môžete ich skúsiť odovzdať v obchode – niektoré obchody ponúkajú možnosť vrátenia plechoviek, ktoré ste u nich zakúpili. Obaly sa od zákazníkov zbierajú a neskôr sa predávajú subjektom, ktoré sa špecializujú na spracovanie odpadu.

Najlepšie však bude, ak prázdne vedrá od farieb odovzdáte do zberného dvora. Ide o zberné miesto komunálneho odpadu. Takéto miesta sú v každej obci. Nebezpečný odpad, ktorý zostane po rekonštrukciách, tam môžete zlikvidovať bezplatne. Ak vás netlačí čas, môžete počkať aj na mobilný zber nebezpečného odpadu. Musíte si však pozrieť webovú stránku vašej obce alebo mesta, aby ste zistili, kedy sa bude konať.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Najväčšie chyby pri maľovaní stien a stropov. Výsledkom sú šmuhy

Ako odstrániť mastné škvrny zo steny? Zabudnite na maľovanie! Siahnite po prostriedku za 2 eura

The post Maľovali ste svoj byt? Zistite, kde sa zbaviť vedier a plechoviek s farbou, než urobíte chybu appeared first on Vášeň v tebe.