Skip to content
Menu
Kvitnúce paradajky, ale bez plodov? Záhradník odhaľuje dôvody
publikované: 8 júla, 2024
Menej ako minútu min.
Kvitnúce paradajky, ale bez plodov? Záhradník odhaľuje dôvody

08.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/emmanine).

Mnohí ľudia sa rozhodnú pestovať paradajky, ktoré potom prinášajú chutné a zdravé ovocie. Stáva sa však, že hoci rastlina kvitne, na kríku sa neobjavia žiadne paradajky. Čo je toho príčinou? Dôvodov môže byť niekoľko. Vysvetlíme vám, čo môže spôsobiť, že kríky paradajok nebudú prinášať ovocie.

Prečo paradajky kvitnú, ale neplodia?
Foto: shutterstock/emmanine

Pestovanie paradajok si vyžaduje osobitnú starostlivosť a pozornosť venovanú rastlinám. Niekedy sa však stáva, že aj napriek dôkladnej starostlivosti sa na vašich kríkoch neobjavia plody, aj keď predtým kvitli. Vtedy sa oplatí hľadať príčiny. Tu navrhneme, čo spôsobuje, že vaše paradajky neprinášajú ovocie.

Prečo paradajky neplodia, hoci už odkvitli?

Ak vaše paradajky krásne kvitnú, ale napriek tomu sa na nich neobjavujú plody, môže to mať niekoľko príčin. Často to súvisí s opeľovaním rastliny, pretože problémy v tomto smere môžu výrazne prispieť k nedostatku plodov na kríku.

Zvyčajne to súvisí s tým, že sa na rastline neobjaví opeľujúci hmyz. Je vhodné vysvetliť, že paradajky sú samoopelivé, takže kvety sú opeľované peľom z tyčiniek toho istého kvetu alebo kvetov rastúcich na tej istej rastline. Veľkou pomocou sú však v tomto prípade čmeliaky, ktoré vďaka svojim hustým chĺpkom a vysokej aktivite účinne opeľujú veľké množstvo kvetov, keďže peľ prenášajú na povrchu svojho tela. Počet čmeliakov však klesá, čo spôsobuje problémy s nedostatočným opeľovaním mnohých rastlín.

Podobný problém môže nastať, keď sa paradajky pestujú na balkónoch na vyšších poschodiach, kam sa čmeliaky alebo iný opeľujúci hmyz nemajú ako dostať. V takom prípade je vhodné pokúsiť sa opeliť kvety sami, napr. jemným potrasením kríka, aby peľ opadal.

Ďalším dôvodom môže byť, že peľ paradajok, ktorý je citlivý na rôzne faktory, nemusí vyklíčiť. V dôsledku toho ani z týchto opelených kvetov nevzniknú plody. K tomu dochádza pri príliš vysokých alebo príliš nízkych teplotách. Peľ môže zlyhať pri teplotách pod 15 stupňov a nad 27 stupňov Celzia.

Paradajky sú samoopelivé, takže kvety sú opeľované peľom z tyčiniek toho istého kvetu alebo kvetov rastúcich na tej istej rastline.
Foto: shutterstock/Paul Maguire

Čo ešte spôsobuje, že vaše paradajky neprinášajú ovocie?

Problémy s opeľovaním nie sú jedinými faktormi, ktoré môžu spôsobiť, že vaše paradajky nebudú plodiť. Skúsení záhradníci upozorňujú, že príčinou môže byť aj nesprávna vlhkosť. Musíte si uvedomiť, že ide o rastliny, ktoré veľmi zle znášajú nadmernú aj nedostatočnú vlhkosť. Preto dbajte na to, aby bol substrát, v ktorom sa paradajky vyvíjajú, neustále vlhký, ale nie mokrý.

Preto musíte počas horúčav venovať zvýšenú pozornosť zalievaniu rastlín, a to až dvakrát denne. Denne je najlepšie to robiť skoro ráno a vodu vylievať priamo na zem, aby ste nezmáčali listy. Na druhej strane pri pestovaní paradajok v skleníku nezabudnite pravidelne vetrať, aby ste sa zbavili prílišnej vlhkosti.

Ďalším častým dôvodom nedostatku paradajok na kríku je nesprávne hnojenie rastlín. Obľúbenou chybou je používanie hnojív, ktoré obsahujú veľké množstvo dusíka počas jari a leta. Dusík spôsobí rozmnoženie kríkov, pretože ovplyvní silný rast zelených častí rastliny, ale plody sa na nich neobjavia.

Okrem toho, ak chcete mať bohatú úrodu, nezabudnite na rastlinu dohliadať, aby sa príliš nerozrástla. Po nasadení plodov začnite oberať listy, aby paradajky mohli svoju energiu nasmerovať do vývoja plodov. Každý deň odstráňte jeden alebo dva listy, pričom si vyberte tie najnižšie a najvyššie na kríku. Ponechajte na nej aspoň tucet listov.

Ak sa chcete tešiť z bohatej úrody, musíte zabezpečiť, aby bol substrát dostatočne vlhký.
Foto: shutterstock/Viktor Sergeevich

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vďaka tomu budú vaše paradajky zdravé, veľké a krvavo červené. Stačia 3 čajové lyžičky prípravku do vody

Nevyhadzujte natrhané listy paradajok. Pomôžu vám v boji proti škodcom

The post Kvitnúce paradajky, ale bez plodov? Záhradník odhaľuje dôvody appeared first on Vášeň v tebe.