Skip to content
Menu
Kupujete takéto zemiaky? Okamžite prestaňte, pretože otravujete len seba a svoju rodinu.
publikované: 25 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kupujete takéto zemiaky? Okamžite prestaňte, pretože otravujete len seba a svoju rodinu.

25.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Lisic).

Kúpiť zemiaky nie je najťažšia vec, ale aj to môžeme urobiť zle. Ide o to, aby sme si nevybrali tie, ktoré majú zelené škvrny. Málokto vie, že takéto zemiaky môžu byť pre človeka jedovaté.

Kúpiť zemiaky nie je najťažšia vec, ale aj to môžeme urobiť zle.
Foto: shutterstock.com/Lisic

Zemiaky sú na Slovensku najobľúbenejšou zeleninou. Všetci ich dobre poznáme a milujeme. V niektorých domácnostiach platí, že ak nie sú zemiaky, nie je večera. Musíte však vedieť, ako kúpiť správne zemiaky. Tým, ktoré majú zelené škvrny, by ste sa mali vyhnúť.

Zemiaky so zelenými škvrnami? V žiadnom prípade ich nekupujte

Väčšina ľudí sa smeje, keď počuje, že jesť zemiaky so zelenými škvrnami znamená otráviť seba a svoju domácnosť. Bohužiaľ, je to pravda. V skutočnosti môžu byť veľmi škodlivé pre naše zdravie. Všetko kvôli jedu, ktorý je v nich obsiahnutý – solanínu.

Ak majú zemiaky zelené škvrny, znamená to, že zelenina buď dostatočne nedozrela, alebo bola počas rastu vystavená slnečnému žiareniu. V dôsledku toho je v nich veľa solanínu (ešte viac, ak je zelená nielen šupka, ale aj dužina).

Koncentrácia solanínu v zemiakoch – má to význam?

Hoci malé množstvo solanínu nespôsobí žiadne poškodenie, dávka 1-5 mg na kilogram telesnej hmotnosti už môže spôsobiť príznaky a koncentrácia 3-6 mg na kilogram telesnej hmotnosti sa považuje za potenciálne smrteľnú.

Koľko solanínu sa však v skutočnosti nachádza v zemiaku? Závisí to od veľkosti, odrody a stupňa zrelosti. Nebezpečnejšie sú menšie zemiaky a nezrelé zemiaky. Väčšina jedu sa nachádza v šupke a priamo pod povrchom, ako aj v okolí očí a v samotných klíčkoch. Tie sú zvyčajne rekordérmi, pretože obsah solanínu v nich môže dosahovať až 1 000 mg na 100 g. Riziko otravy sa zvyšuje, keď zemiaky začnú klíčiť.

Ako rozpoznáte otravu solanínom? Je potrebné vedieť, že deti sú obzvlášť citlivé na otravu.
Foto: shutterstock.com/David Pimborough

Otrava solanínom – príznaky

Ako rozpoznáte otravu solanínom? Je potrebné vedieť, že deti sú obzvlášť citlivé na otravu. Medzi príznaky patrí hnačka, silné potenie, bolesť hlavy, bolesť brucha, nevoľnosť a zvracanie. Príznaky sa objavia štyri až 14 hodín po požití a zvyčajne vymiznú do 24 hodín.

Treba mať na pamäti, že ak sa zje veľa zemiakov so zelenými škvrnami, môže to viesť ku kóme, depresii centrálneho nervového systému, záchvatom a zlyhaniu periférneho obehu. Boli hlásené aj smrteľné prípady.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kto by nemal jesť zemiaky? Jedna skupina by ich mala vylúčiť zo svojho jedálnička

Najčastejšia chyba pri varení zemiakov. Stratia svoje najcennejšie vlastnosti

The post Kupujete takéto zemiaky? Okamžite prestaňte, pretože otravujete len seba a svoju rodinu. appeared first on Vášeň v tebe.