Skip to content
Menu
Kontroverzný líder eurokandidátky Alternatívy pre Nemecko sa sťahuje z kampane
publikované: 22 mája, 2024
Menej ako minútu min.
Kontroverzný líder eurokandidátky Alternatívy pre Nemecko sa sťahuje z kampane

Kontroverzný líder Alternatívy pre Nemecko (AfD) pre nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu Maximilian Krah už nebude vystupovať v kampani a končí v predsedníctve tejto pravicovo populistickej strany. Krah to dnes oznámil na sieti X, kde uviedol, že strana si musí zachovať jednotu. 

Krah sa potýka s aférou kvôli podozreniu z úplatkov, v ktorej je zapletená tiež dvojka eurokandidátky AfD, spolkový poslanec českého pôvodu Petr Bystroň. Kraha poškodil tiež prípad jeho dlhoročného spolupracovníka, ktorý je podozrivý zo špionáže pre Čínu.

“Človek sa nemôže prepadnúť hlbšie ako do božích rúk,” napísal Krah v dnešnom príspevku na X. “To posledné, čo teraz potrebujeme, je diskusia o mne. AfD si musí zachovať jednotu. Z tohto dôvodu sa okamžite vzdávam ďalšieho vystupovania vo volebnej kampani a odstupujem z predsedníctva strany, ” dodal.

Denník Bild napísal, že spolupredsedovia AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová sa dlhé týždne odmietali voči Krahovi a jeho kauzám vymedziť, teraz ale nemajú inú možnosť ako europoslancov z pódia vykázať.

Nebudeme s nimi sedieť. Le Penovej strana avizovala odstup od AfD v europarlamente

K existujúcim aféram si totiž uškodil rozhovorom s talianskym denníkom La Repubblica, v ktorom zľahčoval zločiny nacistických jednotiek SS. “Nikdy nepoviem, že každý, kto nosil uniformu SS, bol automaticky zločinec,” povedal. Poznamenal, že medzi SS bolo síce veľa vojnových zločincov, ale nebol ním každý.

Jednotky SS, ktoré boli ozbrojenou zložkou nacistickej strany NSDAP, strážili koncentračné tábory a viedli vyhladzovaciu vojnovú taktiku. Počas norimberských procesov po druhej svetovej vojne boli jednotky SS vyhlásené za zločineckú organizáciu.

S problémami sa kvôli aféram potýka tiež Bystroň. Weidelová a Chrupalla poslancov vyzvali, aby do objasnenia svojho prípadu v kampani nevystupoval. Bystroň ale minulý týždeň v nedeľu povedal, že v kampani chce pokračovať.

Zdroj: HN